Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Uznański-Wiśniewski: Większość szkolenia astronautów wiąże się z nieoczekiwanymi sytuacjami - Gospodarka i Biznes News

Uznański-Wiśniewski: Większość szkolenia astronautów wiąże się z nieoczekiwanymi sytuacjami

15.04.2025. Polska prezydencja w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski drugiego dnia 3. Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15. w tym miesiącu na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka 15.04.2025. Polska prezydencja w Radzie UE. Astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski drugiego dnia 3. Konferencji Bezpieczeństwa ESA, 15. w tym miesiącu na Zamku Królewskim w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Ostatnia sesja szkoleniowa w Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niemczech, przygotowania do lotu kapsuły Dragon w USA i dwutygodniowa kwarantanna – to najbliższe plany załogi Ax-4, o których poinformował PAP członek misji Sławosz Uznański-Wiśniewski. Zaznaczył, że znaczna część szkolenia astronautów koncentruje się na radzeniu sobie z nieoczekiwanymi scenariuszami.

Polski astronauta wziął udział w dwudniowej konferencji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która rozpoczęła się w poniedziałek w Warszawie. W wywiadzie dla PAP wyraził, że tygodnie poprzedzające jego wylot w kosmos będą szczególnie intensywne i wymagające, zwłaszcza ze względu na nadchodzące podróże.

„W zeszłym tygodniu ukończyłem ostatni tydzień szkolenia w NASA. Przeszedłem półdniową symulację, która odzwierciedlała normalne warunki operacyjne na orbicie i sposób, w jaki będziemy komunikować się z Ziemią. Wykonałem przykładowe nagrania edukacyjne i przeprowadziłem eksperymenty, wykorzystując modele Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) znajdującej się w Johnson Space Center w Houston” – powiedział PAP we wtorkowym wywiadzie.

Dr Uznański-Wiśniewski wspomniał, że w tym tygodniu zakończy szkolenie w ośrodku Europejskiej Agencji Kosmicznej w Kolonii (Niemcy), a w przyszłym tygodniu uda się do Kalifornii (USA), aby dokończyć szkolenie z zakresu obsługi kapsuły Dragon i rakiety Falcon, która przetransportuje załogę Ax-4 na ISS.

Czterech astronautów przejdzie dwutygodniową kwarantannę przed startem. „To oznacza ścisłą kwarantannę podobną do tej, której doświadczyliśmy podczas pandemii COVID. Załoga i personel pomocniczy — w tym trenerzy personalni, część personelu ochrony, kucharze i ekipa filmowa — będą odizolowani w oczekiwaniu na lot kosmiczny” — wyjaśnił dr Uznański-Wiśniewski.

Podkreślił, że te dwa tygodnie nie będą okresem relaksu, ale raczej intensywnej pracy. Załoga Ax-4 przejdzie ostateczne badania lekarskie i certyfikacje, aby potwierdzić gotowość do lotu. Czterech członków będzie miało za zadanie omówienie ostatecznych procedur, przeprowadzenie eksperymentów i przećwiczenie scenariuszy, które mogą pojawić się podczas startu rakiety lub po przybyciu na ISS.

„Astronauci są szkoleni na wszystkie potencjalne scenariusze, które mogą wystąpić na orbicie. W rzeczywistości szkolenie w zakresie standardowych sytuacji (tj. operacji nominalnych — sytuacji i procedur określonych w planie misji) na stacji kosmicznej i przeprowadzanie eksperymentów stanowi jedynie niewielką część szkolenia. Znacznie większa część poświęcona jest przygotowaniu na nieoczekiwane (operacje awaryjne) i sytuacje awaryjne (krytyczna awaria). Szkolenie kładzie nacisk na te aspekty, ponieważ są one najtrudniejsze, pomimo ich niskiego prawdopodobieństwa. Naturalnie mamy nadzieję, że ta wiedza pozostanie niewykorzystana i że będziemy doświadczać tylko standardowych scenariuszy operacyjnych na orbicie” — wyjaśnił polski astronauta.

Ocenił, że jedną z najbardziej niebezpiecznych faz misji jest start: „Astronauci siedzą w kapsule na szczycie rakiety, która jest wypełniona paliwem. Ta rakieta magazynuje ogromną energię, aby wynieść kapsułę na orbitę”.

Powrót na Ziemię również wiąże się ze znacznym ryzykiem. „Kapsuła i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna poruszają się z prędkością 27 000 km/h. Podczas ponownego wejścia w atmosferę kapsuła jest zwalniana, gdy przecina atmosferę, a my lądujemy na spadochronach w oceanie” – opisał.

Rozmówca PAP podkreślił, że astronauci przechodzą również szkolenie psychologiczne: „Jesteśmy wybierani na podstawie konkretnych cech psychologicznych, oceniających, jak radzimy sobie ze stresującymi sytuacjami, ograniczeniami czasowymi i okolicznościami zagrażającymi życiu. Znaczna część szkolenia dotyczy również tych aspektów”.

Polak planuje zabrać na orbitę wiele przedmiotów symbolicznie związanych z Polską, w tym bryłę soli z Wieliczki, wiersze Wisławy Szymborskiej i pamiątki po Marii Skłodowskiej-Curie. Bagaż astronautów przeznaczony na ISS jest ograniczony do maksymalnej wagi 1,5 kg i musi zmieścić się w małym standardowym opakowaniu — znanym jako zestaw osobistych preferencji. „Ostatecznie nie tylko ja wybieram, co zabiorę na orbitę. Mam jednak kilka cenionych przedmiotów, które chciałbym zabrać” — ujawnił Uznański-Wiśniewski.

Zwrócił uwagę, że większość ciężaru i objętości ładunku, który będzie towarzyszył misji Axiom 4 na orbicie, składa się ze sprzętu, próbek biologicznych i odczynników chemicznych niezbędnych do przeprowadzania eksperymentów naukowych na ISS. „Przewozimy to wszystko specjalnie po to, aby polskie instytucje naukowe i firmy mogły prowadzić badania i demonstracje, które później wykorzystają jako rozwiązania technologiczne oferowane na rynku komercyjnym” – podkreślił.

Dr Uznański-Wiśniewski, jedyny członek załogi Ax-4, nie ma rezerwowego astronauty. Wyjaśnił, że Europejska Agencja Kosmiczna ocenia, że ryzyko wystąpienia jakichkolwiek problemów podczas szkolenia astronautów z przyczyn medycznych lub merytorycznych jest minimalne. Kwestie kosztów również odgrywają rolę — szkolenie jednego astronauty zamiast dwóch jest bardziej ekonomiczne i wymaga mniej czasu.

„W związku z tym ustalono, że tym razem nie ma potrzeby szkolenia zapasowego astronauty. Mam nadzieję, że moja sytuacja uzasadnia tę decyzję. Jestem gotowy na tę misję i z niecierpliwością wyczekuję czasu spędzonego na orbicie” – podsumował Sławosz Uznański-Wiśniewski.

Misja Ax-4, której start zaplanowano na koniec maja lub początek czerwca, będzie kolejną komercyjną załogową wyprawą podjętą przez Axiom Space. Zaangażowanie polskiego astronauty jest wynikiem paktu zawartego między Ministerstwem Rozwoju i Technologii a ESA w celu przygotowania i realizacji polskiej misji naukowo-technicznej IGNIS na ISS. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) również jest zaangażowana w przygotowania jako agencja wykonawcza Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Międzynarodowa załoga składa się z: Peggy Whitson (USA) – dowódcy misji; Sławosza Uznańskiego (Polska/ESA) – specjalisty misji; Shubhanshu Shukla (Indie) – pilota misji; i Tibora Kapu (Węgry) – specjalisty misji. Astronauci mają spędzić 14 dni na pokładzie stacji.

Nauka w Polsce, Anna Bugajska (P

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *