Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Upamiętnienie żydowskich powstańców w Warszawie. Co zaplanowano na obchody rocznicowe? - Gospodarka i Biznes News

Upamiętnienie żydowskich powstańców w Warszawie. Co zaplanowano na obchody rocznicowe?

Sobota, 19 kwietnia, to 82. rocznica powstania w getcie warszawskim. Jakie wydarzenia odbywają się w Warszawie? Jakie są plany obchodów?
Upamiętnienie żydowskich powstańców w Warszawie. Co zaplanowano na obchody rocznicowe? - INFBusiness

Pomnik Bohaterów Getta

Fot. Fotorzepa/ Danuta Matloch

Marek Kozubal

Główne wydarzenia rocznicowe rozpoczną się w sobotnie popołudnie przy Pomniku Bohaterów Getta na Muranowie. Uczestnikami będą przedstawiciele społeczności żydowskiej, weterani wojenni, Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, urzędnicy z rządów stanowych i lokalnych, dyplomaci i mieszkańcy miasta.

W południe sygnały alarmowe zabrzmią przez minutę w Warszawie i innych miastach w Polsce. Będzie to sygnał ciągły, będący jednocześnie pamiątką i testem systemu ostrzegawczego w stolicy.

Marsz Pamięci Powstańców

Następnie uczestnicy Marszu Pamięci złożą kwiaty w różnych miejscach pamięci związanych z gettem warszawskim. Trasa marszu obejmie: Pomnik Bohaterów Getta – właz (pl. Bohaterów Getta Warszawskiego), Pomnik Żegoty (pl. Bohaterów Getta Warszawskiego), tablicę Szmula Zygielbojma (ul. Edelmana 6), bunkier Anielewicza (róg Miłej i Dubois) oraz Umschlagplatz (ul. Stawki 4/6).

Tego dnia wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile symbolizujące pamięć, szacunek i nadzieję. Kwiaty te są związane z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, który otrzymywał je od anonimowej osoby każdego roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim. Położył on również bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta 19 kwietnia. Ta inicjatywa, zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ma na celu promowanie tego symbolu i edukowanie społeczeństwa na temat powstania.

Powstanie w getcie warszawskim

W 1940 r. Niemcy zbudowali mur, aby odizolować część centrum Warszawy, zamykając prawie pół miliona Żydów w mieście i okolicach. Uwięzieni w getcie stanęli w obliczu głodu, chorób, pracy przymusowej i zostali rozstrzelani w masowych egzekucjach. Podczas dużej akcji likwidacyjnej latem 1942 r. prawie 300 000 Żydów deportowano z getta do obozu zagłady w Treblince. To właśnie wśród ocalałych zaczęła kształtować się idea zbrojnego oporu.

W nocy z 18 na 19 kwietnia 1943 roku niemieccy żandarmi i granatowa policja otoczyli getto. Tego dnia jego mieszkańcy przygotowywali się do wigilii Paschy. Żydowska Organizacja Bojowa, zaalarmowana przez polskie podziemie, postanowiła stawić opór niemieckim okupantom z bronią w ręku. O świcie 19 kwietnia niemieckie wojska pod dowództwem pułkownika Ferdinanda von Sammern-Frankenegga wkroczyły do opustoszałej dzielnicy żydowskiej przez bramę na Nalewkach z zamiarem jej likwidacji. Jednak napotkały zbrojny opór kilkuset niedostatecznie uzbrojonych członków ŻOB i Żydowskiego Związku Wojskowego. Tak rozpoczęło się powstanie.

Do pierwszych starć doszło na skrzyżowaniu ulic Gęsiej oraz Zamenhofa i Miłej. Niemcy następnie wycofali się z terenu getta. Później tego samego dnia, po kilku godzinach wytchnienia, siły niemieckie dowodzone przez Jürgena Stroopa ponownie wkroczyły do dzielnicy. Starcia miały miejsce na skrzyżowaniu ulic Nalewki i Gęsiej.

Walki trwały do 15 maja 1943 r., chociaż sporadyczne starcia trwały do czerwca. Był to największy akt zbrojnego oporu Żydów podczas II wojny światowej.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *