Polacy przeciwni ozusowaniu umów o dzieło. Czy rząd może się wycofać?

Większość badanych Polaków sprzeciwia się objęciu składkami ZUS umów cywilnoprawnych. Przypomnijmy, „ozusowanie” wszystkich takich umów to jeden z kamieni milowych wpisanych do polskiego KPO, które rząd Donalda Tuska jest zobowiązany zrealizować. Okazuje się jednak, że dla większości respondentów ważniejsza jest doraźna korzyść w postaci większej sumy pieniędzy w kieszeni niż odprowadzenie składki i powiększenie w ten sposób kapitału emerytalnego. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na zlecenie platformy Useme.com.

Minister finansów Andrzej Domański i minister rodziny, pracy i polityki społecznej są za ozusowaniem umów o dzieło /Tomasz Jastrzębowski /Reporter Minister finansów Andrzej Domański i minister rodziny, pracy i polityki społecznej są za ozusowaniem umów o dzieło /Tomasz Jastrzębowski /Reporter

Na zlecenie platformy Useme.com – portalu agregującego oferty pracy dla freelancerów – firma badawcza UCE Research przeprowadziła w dniach 3-5 sierpnia 2024 r. badanie na próbie reprezentatywnej i zapytała Polaków, jak zapatrują się na kwestie oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych

Polacy w większości przeciwni oskładkowaniu umów o dzieło i zleceń

Na zadane pytanie: „Czy rząd powinien przystąpić do negocjacji z Komisją Europejską w kwestii zmiany brzmienia treści tzw. kamienia milowego, aby w najbliższej przyszłości nie doszło do „ozusowania” wszystkich umów o dzieło i zleceń w Polsce?” większość respondentów – 58,9 proc. – odpowiedziała „tak”. Z tego 25,3 proc. osób odpowiedziało „zdecydowanie tak,” a 33,7 proc. – „raczej tak”.

Negatywnie na zadane pytanie odpowiedziało 14,6 proc. respondentów, czyli co siódmy badany, z czego 5,7 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”, a 8,9 proc. „raczej nie”. Niewiele ponad jedna czwarta, czyli 26,4 proc. respondentów, udzieliła odpowiedzi „nie wiem/ciężko powiedzieć”. 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk wielokrotnie deklarowała się jako zwolenniczka „ozusowania” umów o dzieło, podkreślając, że na pewno powinny zostać oskładkowane te z nich, które dla pracownika są jedynym źródłem dochodu, ponieważ w sytuacji, w której np. ulega on wypadkowi, nie ma prawa do żadnych świadczeń. Wskazywała też, że w razie śmierci takiej osoby, bliskim nie przysługuje renta rodzinna. Koronnym argumentem był natomiast ten o przyszłych niskich świadczeniach emerytalnych.

– Dotychczasowy główny argument rządu w sprawie „ozusowania” umów został właśnie wytrącony. Te odpowiedzi nie pozostawiają złudzeń. Przeciwne oskładkowaniu wszystkich umów są zarówno osoby, które pracują na tych umowach, w tym freelancerzy, jak i firmy – zleceniodawcy oraz pracodawcy, ale także zwykli Polacy. Dlatego też większość społeczeństwa oczekuje od rządu, że ten przystąpi do renegocjacji z Unią Europejską zapisów Krajowego Planu Odbudowy w zakresie pełnego oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym o dzieło – tak wyniki badania komentuje Przemysław Głośny, prezes zarządu Useme.com.

Freelancerzy i firmy mają swoje racje, budżet państwa – swoje

Przypomina przy okazji, że rząd Donalda Tuska skutecznie renegocjował już niektóre zapisy KPO.

– Warto przypomnieć, że ozusowanie wszystkich umów, w tym o dzieło, będzie oznaczało że Polacy pracujący na tych umowach będą zarabiali aż o 1/3 mniej lub – gdyby to firmy miały przejąć całkowicie wszystkie koszty oskładkowania umów na siebie – wówczas to przedsiębiorstwa zapłaciłyby więcej aż 40 proc. – ocenia Głośny.

Co zrobi rząd? Jak przypominała w czerwcowym wywiadzie dla money.pl minister Dziemianowicz-Bąk, na poziomie Rady Ministrów zapadła decyzja, żeby akurat ten kamień milowy nie podlegał rewizji. A zatem wypełnienie go wciąż jest warunkiem otrzymania przez Polskę kolejnych transz z KPO.

Należy też pamiętać, że rząd szuka dodatkowych wpływów do budżetu. W rozmowie z „Newsweekiem” z 19 sierpnia minister finansów Andrzej Domański powiedział, że oskładkowanie umów zleceń i umów o dzieło może dać budżetowi „nawet 7 mld zł rocznie”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *