Ceny prądu. Senat podejmuje decyzję o nowych taryfach za prąd dla gospodarstw domowych

Zielińska: chcemy utrzymać maksymalne ceny prądu

Zielińska: chcemy utrzymać maksymalne ceny prądu TVN24

W czwartek Senat zatwierdził poprawkę do ustawy, która odracza wprowadzenie nowych taryf za energię elektryczną dla gospodarstw domowych do 1 października. Ministerstwo Klimatu stwierdza, że ta poprawka ułatwi obniżenie cen energii elektrycznej po zakończeniu okresu obowiązywania maksymalnej ceny. Ustawa zostanie teraz przekazana prezydentowi do zatwierdzenia.

Senatorowie kolegialnie uchwalili nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach ochrony odbiorców energii elektrycznej w latach 2023 i 2024 w odpowiedzi na sytuację na rynku energii elektrycznej, którą dzień wcześniej przyjął Sejm.

Proponowana poprawka zostanie przesłana prezydentowi do zatwierdzenia.

Celem nowych regulacji jest ułatwienie obniżenia cen energii elektrycznej po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Obecnie gospodarstwa domowe mogą korzystać z cen energii elektrycznej utrzymywanych na stałym poziomie 500 zł za MWh do końca września 2025 r.

Nowe przepisy dają „impuls przedsiębiorcom”

Poprawka przewiduje, że wdrożenie zmienionych taryf za energię elektryczną zostanie opóźnione do 1 października tego roku. Obowiązujące przepisy wymagają, aby sprzedawcy z urzędu składali wnioski do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zmianę taryf do 30 kwietnia, a zmiany wejdą w życie od 1 lipca. Jednak poprawka zapewnia im przedłużenie terminu składania tych wniosków do 31 lipca.

Podczas dyskusji nad ustawą wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka zauważył, że ceny hurtowe energii są już niższe od ceny zamrożonej. W rezultacie opóźnienie we wdrażaniu nowych taryf ma na celu umożliwienie firmom energetycznym lepszego uwzględnienia obniżek rynkowych, co potencjalnie może prowadzić do niższych cen dla konsumentów.

Motyka podkreślił w czwartek, że ta poprawka daje „przedsiębiorcom impuls do obniżenia stawek celnych”.

Przedstawiciel Ministerstwa Klimatu podkreślił również, że struktura cen w taryfach będzie miała wpływ na decyzję o przedłużeniu środków ochronnych. – Poziomy cen po przeliczeniu taryf, zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, będą istotnym czynnikiem przy podejmowaniu przez rząd decyzji w sprawie mechanizmów ochronnych do końca 2025 r., a w szczególności w odniesieniu do ostatniego kwartału – stwierdził Motyka podczas posiedzenia komisji senackiej w czwartek.

Rząd nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przedłużenia zamrożenia cen.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *