
Minister zdrowia Izabela Leszczyna oświadczyła, że nie poprze obniżki składek na ubezpieczenie zdrowotne. Powołała się na projekt ustawy, który w środę przeszedł drugie czytanie w Sejmie.
– Minister zdrowia nie może poprzeć obniżki składki na ubezpieczenie zdrowotne – podkreśliła w środę szefowa Ministerstwa Zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o to, czy Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje obniżkę składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców.
Dodała, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, a podeszły wiek często wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, co przekłada się na wzmożone korzystanie z usług opieki zdrowotnej.
Minister wspomniała, że rozmawiała z Ministerstwem Finansów i uważa, że Narodowy Fundusz Zdrowia „na pewno sobie z tym nie poradzi”. – Kategorycznie nie zagłosuję za obniżeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne – zapewniła Leszczyna.
Propozycja obniżenia składek na ubezpieczenie zdrowotne dla właścicieli firm
W środę Sejm przeprowadził drugie czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o niektórych innych ustawach.
Inicjatywa Ministerstwa Finansów ma na celu obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne dla właścicieli firm. Wprowadza dwuczęściową podstawę obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców – będzie to stawka ryczałtowa do pewnego progu dochodowego i procent od dochodu przekraczającego ten próg.
Ministerstwo Finansów szacuje, że na reformie skorzysta ok. 2,45 mln przedsiębiorców. Podatnicy o najwyższych dochodach, którzy rozliczani są ryczałtem na podstawie ewidencjonowanych przychodów, płaciliby wyższe składki niż obecnie. Zgodnie z oceną skutków regulacji do 2026 r. przychody ze składek na ubezpieczenie zdrowotne zmniejszą się o 5,854 mld zł.
Przeczytaj także: Nadchodzą zmiany dla ponad 2,5 miliona przedsiębiorców >>>
Druga próba
To już druga próba rządu, aby obniżyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. W listopadzie 2024 r. Sejm przyjął nowelizację, która zniosła obowiązek naliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne od sprzedaży środków trwałych i obniżyła minimalną podstawę jej wymiaru do 75% minimalnego wynagrodzenia.
Wówczas Izabela Leszczyna wstrzymała się od głosu w Sejmie – nie wzięła udziału w głosowaniu. Wcześniej informowała dziennikarzy, że nierozsądnie byłoby oczekiwać od niej, jako szefowej Ministerstwa Zdrowia, poparcia działań, które doprowadzą do zmniejszenia budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak nie ujawniła, jak zagłosuje.
Przeczytaj także: Zmiany w ratach składek na ubezpieczenie zdrowotne >>>