Amica podpisała ze Związkiem Zawodowym Pracowników porozumienie w sprawie zwolnień grupowych – poinformowała spółka w komunikacie. Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe obejmą 39 pracowników spółki.
Podano, że przedmiotem porozumienia jest określenie zasad postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia, a także obowiązków spółki (jako pracodawcy) w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem.
W treści zawartego porozumienia uzgodniono w szczególności kryteria doboru pracowników, których umowy o pracę zostaną rozwiązane w ramach zwolnień grupowych oraz zakres świadczeń, które będą przysługiwały pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi.
Zwolnienia grupowe w Amice
Strony porozumienia ustaliły, iż zwolnienia grupowe przeprowadzone zostaną w okresie od dnia 20 listopada 2024 r. do dnia 20 grudnia 2024 r. i obejmą 39 pracowników spółki (ostatnie umowy o pracę w wyniku upływu okresu wypowiedzenia rozwiążą się odpowiednio z końcem marca 2025 r.).
Zarząd spółki wskazuje, że pełne oszacowanie oszczędności w obszarze kosztów pracowniczych w związku z restrukturyzacją zatrudnienia będzie możliwe po zakończeniu procesu zmiany poziomu zatrudnienia.
Pod koniec października spółka podała, że Amica planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe, które obejmą nie więcej niż 49 pracowników.
Wskazano wówczas, że u podstaw decyzji dotyczącej planowanych zwolnień grupowych leży utrzymujący się na rynku krajowym i rynkach europejskich trend spadkowy popytu na sprzęt AGD, a tym samym mniejsza od zakładanej wartość i wolumen sprzedaży oraz wysokość generowanych przez spółkę Amica SA przychodów z tytułu oferowanych konsumentom produktów i towarów.
O Grupie Amica
Grupa Amica to wiodący europejski producent sprzętu gospodarstwa domowego i jedna z najcenniejszych polskich marek, z ponad 70-letnim doświadczeniem. W ofercie posiada pełną gamę inteligentnych urządzeń dużego i małego AGD. W portfelu grupy znajdują się marki: Amica (Europa Środkowa i Zachodnia), Hansa (Europa Wschodnia), Gram (Skandynawia), CDA (Wielka Brytania) oraz Fagor (Hiszpania).
Na całym świecie zatrudnia prawie 3 tys. osób, dzięki którym dostarcza do klientów na blisko 70 rynkach na świecie ok. 4 milionów urządzeń rocznie.