Boeing, amerykański gigant lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny, przyznał się do oszustwa związanego ze śmiertelnymi katastrofami samolotów 737 Max. Musi w związku z tym zapłacić grzywnę w wysokości 487,2 mln dol.
Firma przyznała, że była częścią spisku mającego na celu wprowadzenie w błąd Federalnej Administracji Lotniczej (FAA). Wniosek ten pojawił się po tym, jak prokuratura ustaliła, że konstruktor samolotu świadomie złożył fałszywe oświadczenia na temat oprogramowania samolotu 737 Max.
Na mocy porozumienia sądowego, Boeing zostanie uznany za przestępcę, ale uniknie procesu, co może pomóc firmie w wyjściu z kryzysu produkcyjnego.
Grzywna nałożona na Boeing wynosi 487,2 mln dol. Departament Sprawiedliwości zasugerował, aby sąd uwzględnił połowę kwoty, którą koncern już wcześniej przeznaczył na pokrycie kosztów. Umowa musi teraz zostać zatwierdzona przez sędziego federalnego.
Przed podjęciem decyzji przez sędziego Reeda O’Connora, czy zaakceptować umowę i ustalić, czy Boeing jest zobowiązany do zadośćuczynienia rodzinom 346 ofiar dwóch katastrof Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019, krewni będą mieli możliwość wyrażenia sprzeciwu wobec warunków porozumienia.
Chodzi o dwie katastrofy w Indonezji i Etiopii, które miały miejsce w ciągu kilku miesięcy. Zginęło w nich 346 osób.
CNBC zauważa, że uznanie Boeinga za przestępcę może utrudnić firmie sprzedaż swoich produktów rządowi USA. W 2021 roku, około 32 proc. z prawie 78 miliardów dolarów przychodów Boeinga pochodziło z wytworów w zakresie obrony, przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa.
Porozumienie przewiduje również wprowadzenie niezależnego nadzorcy, który będzie monitorować działania Boeinga przez trzy lata. Firma zobowiązała się również do inwestycji co najmniej 455 milionów dolarów w programy związane z bezpieczeństwem, a także do spotkania zarządu z rodzinami ofiar katastrof.
Departament Sprawiedliwości ogłosił umowę kilka miesięcy po tym, jak federalni prokuratorzy stwierdzili, że Boeing naruszył ugodę z 2021 roku, która chroniła go przed ściganiem przez trzy lata.
„Możemy potwierdzić, że osiągnęliśmy porozumienie w sprawie zasad dotyczących warunków ugody z Departamentem Sprawiedliwości, jeśli zostaną one sformalizowane i zatwierdzone” – oświadczył Boeing po złożeniu dokumentów sądowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło