Zaległości w płatnościach w branży B2C są poważnym problemem wielu firm, zwłaszcza tych obsługujących szerokie portfolio klientów. Aby zminimalizować ryzyko, konieczna jest wnikliwa, rzetelna weryfikacja konsumenta przed rozpoczęciem świadczenia mu usług. Istnieje też szereg narzędzi motywujących do terminowego uregulowania należności. Oto najważniejsze informacje.
Weryfikacja klienta przed rozpoczęciem współpracy – podstawa minimalizacja ryzyka
Przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach konsumentów zaczyna się jeszcze przed nawiązaniem współpracy z daną osobą prywatną. To na tym etapie konieczna jest bardzo dokładna i rzetelna weryfikacja – zarówno tożsamości klienta, jak i jego wiarygodności finansowej. Jakie są możliwości?
Potwierdzenie tożsamości klienta
W kwestii potwierdzenia tożsamości – zwłaszcza przy zamawianiu produktów online, z odroczoną/rozłożoną w czasie płatności – coraz częściej stosuje się procedury KYC (Know Your Customer). Uwzględniają one np. weryfikację klienta poprzez wysłanie przelewu bankowego czy też zrobienie i przekazanie zdjęcia swojej twarzy oraz dowodu osobistego. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala uchronić się przed konsekwencjami, z jakimi wiązałoby się spełnienie świadczenia na rzecz osoby, która podszyła się pod czyjąś tożsamość.
Weryfikacja wiarygodności finansowej w BIG-u i BIK-u
Drugim elementem jest upewnienie się, czy dany klient jest wypłacalny. Aby sprawdzić wiarygodność płatniczą osoby fizycznej warto sprawdzić jego dane w biurze informacji gospodarczej (BIG), optymalnie w BIG InfoMonitor. W raporcie o osobie prywatnej znajdują się wszystkie negatywne wpisy na jej temat, które spełniają kryteria ustawowe. Na podstawie umowy cywilnoprawnej każda firma mająca umowę z BIG-iem może wpisać długi osób prywatnych wynoszące minimum 200 zł. Od terminu płatności musi upłynąć minimum 30 dni, a wierzyciel musi zgłosić dłużnikowi zamiar umieszczenia wpisu w BIG z miesięcznym wyprzedzeniem. Chyba, że wierzyciel posiada tytuł wykonawczy, wówczas może dopisać zobowiązanie niższe niż wymienione 200 zł, a od wysyłki wezwania musi upłynąć 14 dni.
Raport o osobie prywatnej przygotowany przez BIG InfoMonitor może dodatkowo zawierać dane z BIK-u (Biura Informacji Kredytowej), a także z Systemu Bankowy Rejestr prowadzonego przez Związek Banków Polskich. W obu bazach mogą widnieć opóźnienia w spłacaniu kredytów czy pożyczek. Dodatkowym źródłem danych w Raportach BIG InfoMonitor jest dostęp do rejestrów publicznych takich jak baza Krajowego Rejestru Zadłużonych, baza PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, gdzie zweryfikować można m.in. poprawność adresu zameldowania, czy dany PESEL lub czy dowód osobisty nie jest zastrzeżony.
Sprawdzenie, czy konsument nie ogłosił upadłości
Coraz częstszym problemem staje się też upadłość konsumencka. Ogłasza ją spora grupa zadłużonych osób prywatnych. Dlatego coraz więcej firm weryfikuje ten fakt, oceniając wiarygodność finansową potencjalnego klienta. Informacje o postępowaniach upadłościowych wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są dostępne na rządowym portalu Krajowy Rejestr Zadłużonych. Weryfikację można przeprowadzić po numerze PESEL lub NIP. Od niedawna dostęp do tego rejestru oferuje BIG InfoMonitor. Dlatego nie musisz już sprawdzać konsumentów w wielu rejestrach. Wystarczy raport z BIG InfoMonitor.
Windykacja prewencyjna, czyli jak zmotywować konsumenta do terminowych płatności
Kolejny element zapobiegania problemom z płatnościami to narzędzia z obszaru windykacji prewencyjnej. To szereg rozwiązań, które mają na celu motywowanie klientów do regulowania należności na czas. W tej grupie należy wymienić takie metody jak:
- pieczęć prewencyjna na fakturach – dokumenty mogą być znaczone np. stemplem BIG InfoMonitor, z informacją, że firma współpracuje z tą instytucją i niezwłocznie umieszcza negatywne wpisy w bazie dłużników;
- przypomnienia o płatności – mogą być wysyłane klientowi np. drogą mailową lub za pośrednictwem SMS; pozwala to zminimalizować ryzyko, że termin uregulowania rachunku „umknie uwadze”.
Dostępne są także narzędzia z obszaru windykacji polubownej, gdy płatność nie wpłynie na czas. Można skorzystać np. z:
- wezwania do zapłaty wysłanego przez instytucję taką jak BIG InfoMonitor, wraz z informacją o konsekwencjach prawnych nieuregulowania należności i wpisu do Rejestru Dłużników BIG;
- umieszczenia wpisu w Rejestrze Dłużników – wiążące się z tym konsekwencje dla konsumenta (np. trudności w zaciąganiu kolejnych zobowiązań) to skuteczny motywator do spłacenia długów,
- Powiadomienia o wpisie jako kolejny etap miękkiej windykacji, które BIG InfoMonitor na specjalnym druku może wysłać w imieniu wierzyciela.
Podsumowując, przedsiębiorstwo, które działa w segmencie B2C i obsługuje klienta masowego, może skorzystać z szeregu narzędzi minimalizujących ryzyko finansowe. Są dostępne na każdym etapie współpracy z konsumentem. Warto zatem zapoznać się ze wszystkimi opcjami i wybrać te najodpowiedniejsze.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się