Sektor leasingu instytucjonalnego doświadcza znacznego wzrostu w Polsce, jak wskazują analizy branżowe. Ponadto projekty PRS zaczynają rozszerzać swój zasięg poza główne ośrodki miejskie.

Sektor PRS w Polsce obejmuje obecnie 20 000 jednostek, a kolejne 10 000 jest nadal w budowie. Do tej pory znaczące projekty koncentrowały się głównie w największych miastach, szczególnie w Warszawie, Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu. Jednak raporty wskazują, że rynek najmu instytucjonalnego zaczyna się rozszerzać poza te duże metropolie.
REKLAMA
Jednym z pionierskich projektów w tym trendzie jest Sky Trust by Trust Investment, obecnie w trakcie budowy w Kielcach. Ta inwestycja zaoferuje prawie 200 mieszkań w ramach PRS.
„Potencjał wzrostu rynku PRS jest znaczny. Właściciele firm dostrzegają korzyści finansowe i łatwość zarządzania, jakie zapewnia ten model, co wyraźnie obserwujemy w naszych rozmowach z klientami” – stwierdza Łukasz Šedovič, dyrektor sprzedaży w Trust Investment.

Obecnie trzy platformy wynajmu mieszkań: Resi4Rent, Vantage Rent i Life Spot odpowiadają łącznie za 46 proc. całkowitego rynku PRS w Polsce.
– PRS to wciąż rozwijający się segment rynku nieruchomości. Nie jest jeszcze w pełni uregulowany pod względem prawnym i podatkowym – Anna Pleskowicz, partner w firmie konsultingowej CRIDO, zauważyła dla Business Insider Polska. – Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Krajobraz prawny stawia przed inwestorami wyzwania, ponieważ jest pełen niepewności. Często czynniki wykraczające poza same wskaźniki finansowe, takie jak koszty operacyjne lub przewidywane stawki czynszu, wpływają na wykonalność projektu, w szczególności kwestie dotyczące podatku od nieruchomości, VAT lub podatku u źródła – dodała.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło