Trend wzrostowy w aktywności gospodarczej, który rozwijał się w Polsce przez ostatnie dwa lata, obecnie wyhamował, jak wskazuje niedawna analiza Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Podczas gdy perspektywy polskich przedsiębiorstw pozostają pozytywne, eksperci ostrzegają, że globalny krajobraz gospodarczy może stanowić wyzwanie.

„ Ożywienie aktywności gospodarczej, które trwało dwa lata, dobiegło końca ” – twierdzą analitycy z IRG SGH. Podkreślają oni różne zagrożenia dla gospodarki, w tym pogarszającą się kondycję głównych gospodarek Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, oraz potencjalne negatywne skutki konfliktu rosyjsko-ukraińskiego lub jego stagnacji.
Eksperci zauważają, że chociaż prognozy przedsiębiorców ze stycznia są nadal zachęcające , to presja zewnętrzna wynikająca z trudnej sytuacji gospodarczej za granicą skomplikuje sprawę.
W pierwszym kwartale 2025 r. barometr ogólnej sytuacji gospodarczej IRG SGH (BARIRG) odnotował -1,67 pkt., co oznacza spadek o 3,94 pkt. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Należy podkreślić, że ta bieżąca wartość, mimo że jest ujemna, jest również o 4,57 pkt. wyższa w porównaniu z tym samym okresem w 2024 r.
Analitycy wskazują na korzystne trendy w perspektywie długoterminowej: „ Wskaźnik nastrojów gospodarczych za pierwszy kwartał 2025 r. znacznie przewyższa średnią za pierwsze kwartały ostatnich dwóch dekad , przewyższając ją o ponad 6 punktów”.
Spowolnienie gospodarki było szczególnie widoczne w sektorze bankowym i przetwórstwie przemysłowym . Wskaźnik klimatu biznesowego dla sektora bankowego spadł o 15 punktów i wynosi obecnie 25 punktów. Przetwórstwo przemysłowe również doświadczyło znaczącej korekty – wartość IRGIND za pierwszy kwartał wyniosła -5,4 punktu, co oznacza spadek o 7,43 punktu od końca 2024 r.
Kryzys wpłynął również na budownictwo i gospodarstwa domowe. Ten scenariusz jest w pewnym stopniu zrównoważony przez poprawę handlu .
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło