Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił 17 skarg kasacyjnych dotyczących osiedla mieszkaniowego, które zostało nielegalnie wybudowane w Mechelinkach nad Zatoką Pucką. W rezultacie budynki te zostały zburzone.

Informację o odrzuceniu przez Naczelny Sąd Administracyjny skarg kasacyjnych inwestora na orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku przekazał w poniedziałek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, prokurator Mariusz Marciniak.
„Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokami z 23 kwietnia 2025 r., po przeprowadzeniu 17 rozpraw z udziałem prokuratora Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, oddalił wszystkie 17 skarg kasacyjnych, złożonych przez pełnomocnika inwestora – spółki MS K. (…) – od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku” – poinformował.
Wyjaśnił, że 10 kasacji dotyczyło nakazów wstrzymania prac budowlanych, podczas gdy pozostałych 7 odnosiło się do orzeczeń nakazujących rozbiórkę domów.
Marciniak podkreślił, że orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazują, iż decyzje zapadające w tych sprawach są ostateczne i muszą być wykonane.
W czerwcu 2024 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził decyzję inspektorów budowlanych i nakazał właścicielowi wyburzenie osiedla mieszkaniowego wybudowanego niezgodnie z prawem.
Deweloper wykorzystał przepisy dotyczące Covid
Budowa małych domków letniskowych w Mechelinkach – nadmorskiej miejscowości położonej między Gdynią a Rewą w gminie Kosakowo – rozpoczęła się w sierpniu 2020 roku. Deweloper przy realizacji projektu powołał się na ustawę o przeciwdziałaniu COVID-19.
„Składając deklarację rozpoczęcia budowy, przedstawiciel inwestora skorzystał z uproszczonego procesu administracyjnego i nie starał się o pozwolenie na budowę. Twierdził, że domy są budowane w celu zwalczania pandemii COVID-19 i mają na celu zwiększenie zdolności do świadczenia usług zdrowotnych i prowadzenia działalności medycznej, w tym ułatwienie kwarantanny osobom do tego zobowiązanym oraz powrotu do zdrowia osób, które wyzdrowiały. Według prokuratury stanowiło to rażące nadużycie prawa” – wyjaśnił Marciniak.
Zauważył, że teren przeznaczony pod projekt leży w strefie buforowej Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, obszaru chronionego ze względów ekologicznych i krajobrazowych. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wyznacza tę strefę jako pas niezagospodarowanej zieleni, na którym zabrania się budowy, częściowo ze względu na znaczne ryzyko powodzi.
Sprawa toczy się od 2021 roku
W lipcu 2021 r. na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Pucku powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pucku wydał postanowienie o wstrzymaniu budowy. Inwestor zaskarżył to postanowienie do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku, a następnie wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
Pomimo nakazu zawieszenia, firma kontynuowała realizację projektu. Wiosną 2022 r. deweloper ogłosił online, że ukończył budowę „ośrodka całkowicie poświęconego pacjentom powracającym do zdrowia po powikłaniach po chorobie”.
W październiku 2022 r. powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Pucku wydał 10 nakazów (po jednym dla każdego obiektu) rozbiórki obiektów budowlanych objętych zakazem wstępu – budynków zlokalizowanych w Mechelinkach przy ul. Nadmorskiej.
Pełnomocnik spółki zaskarżył te zarządzenia do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gdańsku, który 20 października 2023 r. podtrzymał decyzje powiatowego inspektora nadzoru w Pucku.
Następnie pełnomocnik spółki złożył 10 skarg do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku. Z przyczyn proceduralnych sąd odrzucił trzy skargi pełnomocnika inwestora. Prokurator Marciniak wyjaśnił, że w jednym przypadku orzeczenie WSA w Gdańsku o oddaleniu skargi jest
Źródło