Analitycy z Biura ds. Inwestycji i Cykli Ekonomicznych stwierdzili, że w kwietniu wiodący wskaźnik koniunktury gospodarczej odnotował spadek, co przypisuje się niewystarczającemu napływowi nowych zamówień do przedsiębiorstw.

Wskaźnik WWK, który daje wczesny wgląd w przewidywane trendy gospodarcze na kwiecień 2025 r., spadł o ponad 1,6 punktu w porównaniu z wartością w marcu.
„Głównym wyzwaniem jest brak oznak ożywienia w liczbie zamówień otrzymywanych przez polskie firmy, co wynika ze zmniejszonej konkurencyjności polskiej oferty, przedłużającego się spowolnienia wśród naszych głównych europejskich partnerów handlowych i znacznej niepewności politycznej i gospodarczej na świecie” – czytamy w raporcie.
BIEC wskazuje, że spośród ośmiu składników wskaźnika dwa odnotowały niewielką poprawę, natomiast sześć spadek w porównaniu z danymi z poprzedniego miesiąca.
W raporcie podkreślono, że największy negatywny wpływ na wartość wskaźnika miał ciągły spadek liczby zamówień napływających do firm z sektora przetwórstwa przemysłowego.
„Dotyczyło to głównie zamówień od klientów krajowych. Jednakże nastąpiła niewielka poprawa w zamówieniach eksportowych” – zauważono.
BIEC odnotowuje względny wzrost zamówień eksportowych, szczególnie w sektorze elektronicznym, produkcji samochodów i sprzętu transportowego.
„Względna poprawa wynika z wolniejszego spadku zamówień w porównaniu z końcem ubiegłego roku. Producenci odzieży i tekstyliów, a także sektory meblarski i stolarski doświadczają największego spadku zamówień eksportowych” – wyjaśnia raport.
Według BIEC, odnotowano niewielki wzrost zamówień na rynek krajowy wśród przedsiębiorstw zajmujących się produkcją żywności i odzieży, chociaż w tym kontekście należy brać pod uwagę sezonowe efekty związane ze świętami.
„Trwająca stagnacja zamówień i spadek produkcji doprowadziły do pogorszenia sytuacji finansowej firm. Odsetek firm zgłaszających spadek swojej sytuacji finansowej przewyższa średnio o około 15 punktów procentowych odsetek firm zgłaszających poprawę w całym sektorze przetwórstwa przemysłowego. W szczególności w branżach, w których negatywne oceny finansowe są znacznie powyżej średniej, istnieje silna korelacja z powagą spadku zamówień” – podsumowuje raport. (PAP Biznes)
mapa/ góra/