Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Mieszkalnictwo wspomagane zyskuje na popularności. Potrzeba nowych regulacji prawnych - Gospodarka i Biznes News

Mieszkalnictwo wspomagane zyskuje na popularności. Potrzeba nowych regulacji prawnych

Mieszkalnictwo wspomagane, które jest formą wsparcia osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, zyskuje na popularności i wymaga dobrych regulacji prawnych – ocenił w rozmowie z PAP doradca prezydenta, socjolog dr hab. Marek Rymsza, który kieruje pracami prezydenckiej Rady do spraw Społecznych.

Mieszkalnictwo wspomagane zyskuje na popularności. Potrzeba nowych regulacji prawnych
fot. Piotr Jasiczek / / FORUM

W Belwederze w Warszawie odbyło się we wtorek szóste spotkanie w ramach „Forum Deinstytucjonalizacji: uspołecznienie, upodmiotowienie, personalizacja”, którego stroną merytoryczną zajmuje się Rada ds. Społecznych, a stroną organizacyjną – Kancelaria Prezydenta RP.

„Spotkanie, w którym uczestniczyło wielu ekspertów i praktyków, poświęcono tym razem problematyce mieszkalnictwa wspomaganego. To forma wsparcia skierowana do osób, które z powodu trudności – zdrowotnych, psychicznych lub ekonomicznych – nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Jest to alternatywa dla długoterminowego pobytu w domach pomocy społecznej czy zakładach opiekuńczo-leczniczych” – powiedział Rymsza.

Mieszkalnictwo wspomagane jako odpowiedź na wykluczenie społeczne

Ekspert podkreślił, że tego rodzaju rozwiązanie zyskuje na popularności w polityce społecznej wielu krajów, w tym w Polsce, odpowiadając na potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem. „To rozwiązanie ma bardziej środowiskowy charakter – mieszkanie wspomagane to przestrzeń, którą człowiek może nazwać swoim domem. Czuje się u siebie, a jednocześnie otrzymuje wsparcie w postaci usług społecznych” – wyjaśnił.

Dodał, że mieszkalnictwo wspomagane przeciwdziała izolacji społecznej osób z dysfunkcjami. „Człowiek utrzymuje kontakty, buduje relacje i uczestniczy w życiu społecznym, tak jak inni” – zaznaczył Rymsza. Wspomniał również, że w Polsce funkcjonują dwa programy wspierające rozwój tej formy wsparcia: Centra Opiekuńczo-Mieszkaniowe oraz Wspomagane Społeczności Mieszkaniowe, czyli tzw. COM-y i WSM-y.

Potrzebne regulacje prawne dla stabilizacji systemu mieszkalnictwa wspomaganego

Przewodniczący Rady ds. Społecznych zwrócił uwagę na brak regulacji prawnych dotyczących mieszkalnictwa wspomaganego. „Te regulacje są niezbędne, aby ustabilizować system. Działania programowo-projektowe mają bowiem charakter tymczasowy – dziś istnieją, ale ich przyszłość pozostaje niepewna. Pojawiają się pytania o przyszłe fundusze czy zdolność operacyjną” – mówił Rymsza, zastrzegając, że nowe regulacje nie powinny prowadzić do nadmiernej biurokracji.

„Przeregulowanie może sprawić, że organizatorzy wsparcia skupią się na spełnianiu wymogów formalnych, a nie na tworzeniu przestrzeni, gdzie człowiek rzeczywiście czuje się jak w domu” – wyjaśnił.

Wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb – klucz do skutecznego mieszkalnictwa wspomaganego

Podkreślił również, że mieszkalnictwo wspomagane musi być dostosowane do sytuacji, potrzeb i oczekiwań konkretnych osób, a nie narzucone w sztywnym formacie. „Jak podkreślano na forum, wsparcie tego rodzaju wymaga współpracy różnych specjalistów, a kluczowe są działania o charakterze asystenckim i koordynacyjnym. Asystenci bezpośrednio wspierają osoby potrzebujące, dbając jednak o zachowanie ich sprawczości i podmiotowości, natomiast koordynatorzy integrują różne usługi, dostosowując je do oczekiwań wspieranych osób” – zaznaczył Rymsza.

Dodał, że rekomendacje z forum – w którym uczestniczył m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń – są skierowane do wszystkich instytucji, nie tylko do prezydenta.

Rada ds. Społecznych to gremium konsultacyjno-doradcze działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Analizuje aktualną sytuację w obszarze polityki społecznej, prowadzi debaty strategiczne i dialog, opracowuje propozycje rozwiązań prawno-instytucjonalnych oraz monitoruje ich realizację. W zakres jej prac wchodzi również przygotowywanie opinii i ekspertyz dla prezydenta. (PAP)

nno/ par/ mhr/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *