Poprzedni tydzień ujawnił mieszankę wskaźników dotyczących polskiej gospodarki. Dane z rynku pracy wskazywały na spowolnienie wzrostu płac przy stale niskim wskaźniku zatrudnienia, podczas gdy produkcja przemysłowa była niższa od oczekiwań przez kolejny miesiąc, nie wykazując oczekiwanego ożywienia. Inflacja bazowa w Polsce była poniżej prognoz, ale nadal przewyższa cel NBP, podobnie jak inflacja HICP w większości krajów UE, przy czym Węgry są liderem pod względem wzrostu cen. Pośród tych wyzwań PKO BP wyłania się wyraźnie, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 100 mld zł, przyczyniając się do osiągnięcia przez WIG20 najwyższego poziomu od prawie 14 lat. Niestety, koniec tygodnia przyniósł spadki.

1. Polski rynek pracy zaskoczył analityków. Wzrost płac gwałtownie wyhamował
Dane z lutego dotyczące polskiego rynku pracy ujawniły zauważalne spowolnienie wzrostu płac w sektorze dużych przedsiębiorstw. Liczby zatrudnienia pozostają niskie.

2. Słaby początek roku dla polskiego sektora przemysłowego. Oczekiwanego ożywienia nie ma
Polska produkcja przemysłowa w 2025 r. była znacznie niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, drugi miesiąc z rzędu, jak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wyniki nie spełniły oczekiwań i były zaskakująco negatywne. Brak ożywienia, na które wskazują wskaźniki wyprzedzające, jest niepokojący.

3. Inflacja bazowa niższa od oczekiwanej, ale nadal nadmiernie wysoka
Inflacja bazowa w Polsce w lutym była niższa od oczekiwań większości ekonomistów. Nie zmienia to jednak faktu, że wskaźnik ten nadal pozostaje powyżej celu inflacyjnego NBP.
