Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Whisbear oficjalnie ogłasza bankructwo. To kolejna polska marka - Gospodarka i Biznes News

Whisbear oficjalnie ogłasza bankructwo. To kolejna polska marka

Bankructwo Whisbear. Na zdjęciu widać brunetkę w okularach przeciwsłonecznych idącą ulicą. Ma na sobie długi beżowy trencz, ciemne czarne rajstopy i obcasy. W tle widać okna i rower.

Postępowanie upadłościowe rozpoczęło się 29 stycznia. Orzeczenie sądu jest już prawomocne, a polskie przedsiębiorstwo Whisbear oficjalnie zamyka działalność. Decyzja ta wynika z narastającego kryzysu demograficznego i późniejszego spadku popytu na produkty dla dzieci.

Malejący popyt

Whisbear – polska firma znana z dziecięcych misiów nucących – została założona przez dwie siostry: Zuzannę Sielicką-Kalczyńską i Julię Sielicką-Jastrzębską. Na początku był to przełomowy produkt. Zabawka wydawała biały szum, wspomagając sen dzieci . Początkowo startup odniósł sukces i został dobrze przyjęty, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Marka Whisbear była również sprzedawana w brytyjskich sklepach detalicznych.

Jednak wraz z nadejściem kryzysu demograficznego popyt na produkty dla dzieci zaczął spadać. W efekcie Whisbear, mimo że zakończył 2023 rok z przychodami na poziomie 2,58 mln zł, poniósł stratę w wysokości 645,7 tys. zł .

Nieopłacalność Whisbear

Marka próbowała stawić czoła wyzwaniom finansowym, dywersyfikując dostawców i przenosząc część produkcji do Chin. Niemniej jednak Whisbear został zmuszony do podjęcia działań mających na celu obniżenie kosztów i restrukturyzację swojej działalności . Potencjalnym rozwiązaniem była umowa zawarta z M&Z z Gdyni, która przyznała firmie wyłączność na dystrybucję produktów Whisbear w Europie (w tym w Polsce).

Mimo tych starań działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, a marka nie była w stanie osiągnąć rentowności. Ze względu na niepewną sytuację finansową Whisbear złożył wniosek o upadłość. Decyzja o wszczęciu postępowania zapadła 29 stycznia 2025 r. Wyrok ten jest obecnie prawomocny. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wyznaczył Krzysztofa Piotrowskiego na syndyka.

Kolejna ofiara kryzysu w Polsce

W mediach – w tym na łamach Fashion Biznes – coraz głośniej mówi się o kolejnych ofiarach złej koniunktury gospodarczej i kryzysu demograficznego w Polsce. Po 18 latach Wrocław burzy Arkady Wrocławskie, pilska fabryka obuwia Sanita ogłosiła upadłość, a upadłość ogłosiła również firma Redan. Według statystyk PAP w 2024 r. upadłość ogłosiło 436 firm, czyli o blisko 11 proc. mniej niż rok wcześniej.

Może Cię również zainteresować: Te marki ogłosiły upadłość w 2024 roku

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *