Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wszedł w życie zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Norwegii - Gospodarka i Biznes News

Wszedł w życie zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Norwegii

Kobieta w naturalnym futrze, stojąca na tle budynku. Zdjęcie nawiązuje do zakazu hodowli zwierząt futerkowych wprowadzonego w Norwegii.

Po 6 latach od uchwalenia przepisów w Norwegii zaczął obowiązywać zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Nowe prawo weszło w życie 1 lutego 2025 roku. Teraz właściciele ferm czekają na odszkodowania.

Nigdy więcej futer w Norwegii

Po Wielkiej Brytanii, Belgii, Austrii czy Holandii nadszedł czas na Norwegię. Od kilku dni obowiązuje tam zakaz hodowli zwierząt futerkowych, który tamtejszy parlament, czyli Stortinget, uchwalił już w 2019 roku. Hodowcy mieli 6 lat, aby zakończyć działalność, ale zrobili to szybciej. Ostatnią fermę zlikwidowano 2 lata temu, w styczniu 2023 roku.

Hodowcy dostaną odszkodowania?

Jak wynika z informacji przekazywanych przez norweskie media, od momentu podjęcia uchwały hodowcom obiecywano odszkodowania, mające zrekompensować utratę źródła dochodu. Kwota wypłacona do tej pory robi wrażenie: to aż 1,84 miliardów koron, które w przeliczeniu dają 660 milionów złotych. Mimo to rekompensatę przysługującą 418 wnioskodawcom otrzymała zaledwie jedna trzecia z nich. Zgodnie z zapewnieniami norweskiego ministerstwa rolnictwa pozostałe odszkodowania trafią do właścicieli ferm do połowy tego roku.

Kolejne państwa zmieniają przepisy. Co z Polską?

Coraz więcej europejskich państw zmienia przepisy i wprowadza całkowity zakaz hodowli zwierząt futerkowych. W najbliższych latach wejdzie on również w życie w Rumunii, na Litwie i Łotwie. Mimo to polskie prawo się nie zmienia – fermy są nadal legalne. Być może wynika to między innymi z faktu, że to właśnie Polska jest największym producentem naturalnych futer w Europie. W skali świata wyprzedzają ją wyłącznie Chiny.

Co ciekawe, zgodnie z danymi sprzedaż futer spada z roku na rok. To trend, który możemy zaobserwować nie tylko wśród konsumentów, ale także luksusowych marek. Do tej pory sztuczne futra zastąpiły te naturalne w kolekcjach takich brandów jak Balenciaga, Versace, Gucci czy Saint Laurent.

Może Cię zainteresować: Unia Europejska kontra bawełna – jak jest naprawdę?

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *