
– Nasza współpraca nabrała nowego wigoru. (…) Ta początkowa inwestycja została dziś zabezpieczona nową, ulepszoną umową – oświadczył premier Donald Tusk po rozmowie z sekretarzem energii USA Chrisem Wrightem. Podpisany dokument jest umową EDA dotyczącą fazy projektowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Spotkanie w poniedziałek między premierem a sekretarzem energii USA dotyczyło m.in. elektrowni jądrowej. Sformalizowano umowę pomostową między polskimi elektrowniami jądrowymi a konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Według Tuska zrewidowana umowa oferuje korzyści obu stronom. – Zrewidowaliśmy wiele kluczowych aspektów w 16 obszarach. W rezultacie ta inwestycja jest bardziej pewna – podkreślił.
Umowa z USA w sprawie elektrowni jądrowej. „Inwestycja korzystna dla obu stron”
Wyraził też wdzięczność wobec Wrighta. – Z przyjaciółmi i wśród przyjaciół można negocjować każdy szczegół – stanowczo i bardzo gruntownie . Bo między Polakami i Amerykanami, wśród naszych przedstawicieli, którzy negocjowali tę umowę i przyszłość tej inwestycji, istnieje jak najlepsza relacja. Ta przyjaźń jest budowana na wiarygodnych i przemyślanych decyzjach – zapewnił.
Premier podkreślił, że stronie polskiej „bardzo zależało na tym, aby ta inwestycja była opłacalna dla obu stron ”. – Dziś możemy śmiało stwierdzić, że współpraca polsko-amerykańska w sektorze energetyki jądrowej kwitnie, lepiej niż kiedykolwiek – podkreślił.
Dyskusja dotyczyła także amerykańskiego LNG . Premier zaznaczył, że Polska jest „znaczącym importerem” tego surowca. – W ten sposób uniezależniamy Polskę i Europę od dostaw z Rosji – dodał.
Tusk wskazał, że zabezpieczenie Ukrainy może być wykonalne. Podkreślił, że nie będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami dla Polski. – Poruszono wiele tematów – zauważył, wspominając spotkanie z sekretarzem USA.
– Zakończyliśmy te rozmowy z przekonaniem, że przyjaźń polsko-amerykańska nie jest tylko sloganem, ale rzeczywistością, która przynosi korzyści obu stronom i tak będzie nadal w przyszłości – oświadczył.
Wright: Dziesiątki tysięcy miejsc pracy w Polsce i USA
Wright, komentując podpisaną umowę, stwierdził, że „utworzenie elektrowni jądrowej w Polsce będzie początkiem długotrwałej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi, torując drogę do budowy kolejnych reaktorów”.
Zauważył, że inicjatywa wygeneruje dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy zarówno w Polsce, jak i w USA . Podkreślił, że elektrownia jądrowa, która ma powstać w północnej Polsce, będzie dostarczać energię polskiej gospodarce przez wiele lat.
Wyraził wysoki szacunek dla stosunków między Polską i Stanami Zjednoczonymi i, podobnie jak prezydent Trump, ceni przyjaźń łączącą oba narody.
– Chciałbym również wyrazić wdzięczność Polakom i Polakom. Chciałbym również podziękować Prezydentowi Dudzie (Andrzejowi Dudzie – red.). Od lat zabiegamy o zacieśnienie więzi między Polską a Ameryką – zauważył Chris Wright.
Umowa EDA. Harmonogram budowy elektrowni jądrowej
Na początku kwietnia pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna oświadczył, że podpisanie Umowy o rozwoju inżynieryjnym (EDA) wymaga zgody wszystkich zaangażowanych stron, w tym Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) i członków konsorcjum Westinghouse-Bechtel.
Umowa EDA określa ramy współpracy w nadchodzących miesiącach między PEJ a konsorcjum wykonawców, po zawarciu umowy o świadczenie usług inżynieryjnych (ESC).
PEJ poinformował wcześniej, że podpisanie umowy oznacza, iż zaplanowane działania projektowe będą przebiegać zgodnie z harmonogramem.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa
EDA obejmuje kontynuację szczegółowych prac projektowych związanych m.in. z uzyskaniem niezbędnych zgód administracyjnych, licencji i pozwoleń, a także kolejną fazę pogłębionych badań geologicznych w miejscu inwestycji.
PEJ jest w całości należącą do Skarbu Państwa spółką-inwestorem i przyszłym operatorem pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu, wykorzystując technologię Westinghouse AP1000.
Zgodnie z obecnym harmonogramem, tzw. pierwszy beton jądrowy dla pierwszego reaktora ma zostać wylany w 2028 roku. Rozpoczęcie działalności komercyjnej pierwszego bloku przewiduje się na 2036 rok.
WIDEO: Park Narodowy Biebrza w ogniu. Minister przekazał „dobre wieści”

Artur Pokorski / Polsatnews.pl / PAP
Źródło