Google chciał przejąć izraelską spółkę Wiz za 23 miliardy dolarów. Oferta została odrzucona

Kosiniak-Kamysz o bezpieczeństwie cybernetycznym

Kosiniak-Kamysz o bezpieczeństwie cybernetycznym TVN24

Wiz, izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, otrzymała od Google propozycję przejęcia za, bagatela, 23 miliardy dolarów. Jednak oferta została odrzucona. Zamiast przejęcia, planuje wejście na giełdę. To druga spółka założycieli Wiz, którą zainteresował się Microsoft. Pierwszą sprzedali za 320 milionów dolarów.

Izraelska firma Wiz, założona przez czterech byłych wojskowych, zainteresowała giganta z Doliny Krzemowej. Google, bo o nim mowa zaoferował za przejęcie rekordową dla siebie kwotę 23 miliardów dolarów. Miał to zrobić przez koncern Alphabet, którego jest właścicielem. Spółka jednak odmówiła – informuje BBC.

Oferta miała być bardzo kusząca, jednak władze spółki uważają, że jest ona wystarczająco duża, by działać dalej samodzielnie i nadal się rozwijać – wyjaśnia BBC. Spółka ma ambitne plany. Chce zadebiutować na giełdzie. Wcześniej jednak planuje osiągnąć przychód w wysokości 1 mld dolarów (775 mln funtów).

O planach akwizycji przez Alpabet informował w połowie lipca The Wall Street Journal.

Działalność izraelskiej firmy WIZ, którą chciał przejąć Google

Spółka w maju została wyceniona na 12 mld dolarów w ramach kampanii zbierania funduszy w wysokości 1 mld dolarów (775 mln funtów) przed wejściem na giełdę – informuje BBC. Spółka na początku tego roku przekazała, że jej roczny przychód wyniósł 500 mln dolarów.

– Choć jesteśmy zaszczyceni ofertami, które otrzymaliśmy, postanowiliśmy kontynuować naszą drogę do budowy Wiz – powiedział Assaf Rappaport, założyciel i dyrektor generalny Wiz, cytowany przez BBC.

– Właśnie takiego nastawienia potrzebujemy w Europie – powiedział z kolei Neil Shah, szef działu technologicznego London Stock Exchange, w poście na LinkedIn.

Według strony internetowej, jak informuje BBC, Wiz ma swoje siedziby w Nowym Jorku, Tel Awiwie i trzech innych lokalizacjach w USA.

Najpierw izraelskie wojsko, potem Microsoft

Jak pisze BBC, firmę Wiz założyło w 2020 roku czterech kolegów, którzy poznali się podczas służby w izraelskim wojsku: Assaf Rappaport, Ami Luttwaka, Roya Reznika i Yinona Costica.

Jednak przed Wizem stworzyli inną firmę pod nazwą Adallom. Również zajmującą się cyberbezpieczństwem. W 2012 roku postanowili ją sprzedać Microsoftowi za 320 milionów dolarów. Sami również przeszli do niego. W Microsofcie pracowali nad produktami zajmującymi się bezpieczeństwem. Firmę opuścili w 2020 roku – informuje BBC.

Google pracuje nad zwiększeniem działalności w cyberbezpieczeństwie

Pomimo swojej wartości rynkowej przekraczającej 2 biliony dolarów Alphabet był w ostatnich latach bardziej konserwatywnym nabywcą niż niektórzy z jego konkurentów z branży nowych technologii. Spółka unikała wielkich sensacji, takich jak zakup LinkedIn przez Microsoft za 26 miliardów dolarów czy przejęcie Activision Blizzard o wartości 75 miliardów dolarów.

Przejęcie Wiz przyćmiłoby wielkość największej dotychczas transakcji Google, czyli zakupu Motorola Mobility za 12,5 miliarda dolarów, która została domknięta w 2012 roku. Google wydał także 2,1 miliarda dolarów na Fitbit w 2021 roku (transakcja po ogłoszeniu napotkała przeszkody regulacyjne) i 3,2 miliarda dolarów na Nest Labs w 2014 r. Inne przejęcia na przestrzeni lat obejmowały YouTube, DoubleClick, Looker i Waze.

Google pracuje nad rozszerzeniem swojej działalności w zakresie cyberbezpieczeństwa, koncentrując się na chmurze. Jej największym niedawnym przejęciem – i drugim co do wielkości w historii – jest zakup za prawie 5,4 miliarda dolarów dwa lata temu innej firmy zajmującej się ochroną w sieci – Mandiant.

Jednak Google nie jest tak silny na rynku przetwarzania w chmurze, jak na obszarze wyszukiwarek i reklam online. Firma zajmuje odległe trzecie miejsce po Amazonie i Microsoft, ale dużo inwestuje w biznes, który szybko się rozwija. W zeszłym roku przychody Google z chmury wzrosły o 26 proc. i po raz pierwszy odnotowano zysk operacyjny.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *