Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel - Gospodarka i Biznes News

Nowy dzień wolny od pracy? Jest apel

 Ile pracują Polacy?

Ile pracują Polacy?TVN24

"W interesie publicznym składam petycję w celu ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy" – czytamy w piśmie skierowanym do Senatu. Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", powołując się na wyjaśnienia Miłosza Motyki, wiceministra klimatu i rzecznika PSL, Polskie Stronnictwo Ludowe "przeanalizuje petycję i nie wyklucza, że będzie rozmawiał na jej temat z innymi koalicjantami". – Jestem otwarty na tego typu dyskusję – odpowiada poseł Lewicy Tomasz Trela.

W minionym miesiącu do Senatu wpłynęła petycja w sprawie ustanowienia Wigilii Bożego Narodzenia dniem ustawowo wolnym od pracy. Jej autor argumentuje, że „większość Polaków specjalnie planuje urlop w tym dniu – nierzadko urlop na żądanie”. Jak dodaje, Święto Trzech Króli „nie ma tak doniosłego charakteru”, a zgodnie z ustawą jest dniem wolnym od pracy. Proponuje więc zastąpienie tego dnia wolną Wigilią w ramach nowelizacji ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.

Petycja jest anonimowa, ale jak donosi środowa „Rzeczpospolita”, autorem może być klub Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL), co znacznie zwiększa jej szanse na pozytywne rozpatrzenie. Wiceminister klimatu i rzecznik PSL Miłosz Motyka „zapowiada, że jego klub przeanalizuje petycję i nie wyklucza, że będzie rozmawiał na jej temat z innymi koalicjantami” – wyjaśnia gazeta.

– Jestem otwarty na tego typu dyskusję, bo nie jest tajemnicą, że w wielu branżach praca 24 grudnia jest fikcją. A skoro coś jest fikcją, po co ją utrzymywać – mówi z kolei poseł Lewicy Tomasz Trela, cytowany przez gazetę.

"W Wigilię efektywność pracy i tak jest dużo niższa"

„Niestety dla utrzymania stałej pracy zakładów pracy jest to niemożliwe, aby urlop dostali wszyscy o niego wnioskujący, co prowadzi do niepotrzebnych konfliktów między pracownikami. Dodatkowo warto odnotować, iż ktoś, kto regularnie nie wnioskuje w tym dniu urlopu, uchodzi w zakładzie pracy za ateistę” – czytamy w petycji.

– Uważamy, że jest to temat warty debaty. Wskazane byłoby przynajmniej ustawowe skrócenie czasu pracy w te dni, które i tak jest praktyką w wielu zakładach. W Wigilię efektywność pracy i tak jest dużo niższa – powiedział gazecie Miłosz Motyka. Dodał, że klub nie zarzucił postulatu sprzed lat.

„Polskie Stronnictwo Ludowe za pierwszej kadencji rządów PiS dwukrotnie składało projekty poselskie w tej sprawie” – przypomina „Rzeczpospolita”. Pierwszy z nich, który trafił do Sejmu w 2016 roku, przewidywał, że w Wielki Piątek oraz Wigilię czas pracy zostałby skrócony do czterech godzin. Jednym z wnioskodawców, jak pisze gazeta, był wówczas obecny minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Kolejny projekt PSL wniosło dwa lata później – informuje gazeta. Ten zakładał wprowadzenie Wielkiego Piątku i Wigilii dniami całkowicie wolnymi od pracy. „W uzasadnieniu posłowie PSL wyliczali przykłady 11 krajów europejskich, których mieszkańcy mają wolne w Wigilię, oraz 15 państw – gdzie nie pracuje się w Wielki Piątek. Przytaczali też badania ankietowe, z których wynika, że choć wielu polskich pracowników wychodzi do domu wcześniej w Wigilię, zdecydowana większość z nich nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy” – pisze gazeta.

Jednak, jak dodaje „Rzeczpospolita”, koalicja senacka jeszcze nie podjęła dyskusji na ten temat. – Jeszcze nie rozmawialiśmy na ten temat w ramach koalicji senackiej, więc nie zapadły żadne decyzje – informuje Krzysztof Kwiatkowski, senator KO i członek senackiej komisji petycji.

Dni wolne od pracy

W Polsce mamy obecnie 13 ustawowo wolnych dni od pracy.

Dniami wolnymi od pracy są:

1) dni niżej wymienione:

a) 1 stycznia – Nowy Rok, b) 6 stycznia – Święto Trzech Króli, c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy, d) drugi dzień Wielkiej Nocy, e) 1 maja – Święto Państwowe, f) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja, g) pierwszy dzień Zielonych Świątek, h) dzień Bożego Ciała, i) 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, j) 1 listopada – Wszystkich Świętych, k) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, l) 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, m) 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia;

2) niedziele.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *