Rejestr VAT. Urząd skarbowy usunął z niego ponad 130 tys. firm w ciągu roku

Litwiniuk z Rady Polityki Pieniężnej: jesień może być dobrym momentem na obniżkę stóp procentowych

Litwiniuk z Rady Polityki Pieniężnej: jesień może być dobrym momentem na obniżkę stóp procentowych TVN24

Między marcem 2024 a marcem 2025 r. organy podatkowe wyrejestrowały prawie 132 500 firm z rejestru podatkowego. Łącznie 9300 zostało usuniętych, ponieważ nie można było się z nimi w ogóle skontaktować. Co znamienne, jak donosił w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”, zidentyfikowano stosunkowo niewielu wyraźnych oszustów.

„DGP” podkreśla, że 50 nieistniejących firm zostało usuniętych z rejestru VAT, 6 za wystawianie fałszywych faktur i 4 za udział w karuzelach podatkowych. Ponadto 124 firmy utraciły rejestrację VAT z powodu naruszeń przepisów Teleinformatic System of the Clearing House (STIR).

Oznacza to, że informacje zebrane przez urząd skarbowy wykazały, że podmioty te wykorzystywały system bankowy w celu unikania płacenia podatków.

W artykule wspomniano, że prawie 19 000 podmiotów usunięto z rejestru za niezłożenie deklaracji podatkowych za kwartał.

Większość przedsiębiorstw straciła status podatnika VAT z powodu wstrzymania działalności na co najmniej pół roku (ponad 95 tys.) lub dlatego, że w tym okresie nie złożyły żadnych deklaracji (ponad 7 tys. podmiotów). – Statystyki Ministerstwa Finansów są dość fascynujące, ponieważ pokazują, że urzędy skarbowe wyrejestrowują przede wszystkim podatników, których nie można bezpośrednio powiązać z oszustwami podatkowymi. Jednocześnie znane mi przypadki takich wyrejestrowań często przypominają niepokojący proces automatyczny – zauważa Daniel Więckowski, doradca podatkowy i wspólnik kancelarii prawnej LTCA w „DGP”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *