Składka zdrowotna. „Dłużej to nie może trwać”. Minister zapowiada ważną zmianę

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o obniżeniu składki zdrowotnej

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz o obniżeniu składki zdrowotnejtvn24.pl

Ucieszyłam się, że minister finansów po wielu zabiegach ze strony Polski 2050, perswazji, powiedział, że będą środki na obniżenie składki zdrowotnej. Mówił o czterech miliardach i poinformował, że w 2025 roku to obniżenie będzie – powiedziała we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050, pytana o obniżkę składki zdrowotnej, powiedziała w TVN24, że ucieszyła ją ostatnia deklaracja ministra finansów Andrzeja Domańskiego w tym zakresie.

– Minister finansów po wielu zabiegach ze strony Polski 2050, perswazji, powiedział ostatnio, że są środki i będą środki na obniżenie składki zdrowotnej. Powiedział o czterech miliardach i powiedział, że w 2025 roku to obniżenie będzie – stwierdziła.

Zauważyła, że „zadaniem dla całej koalicji, a my jesteśmy absolutnie otwarci na rozmowę, bo to musi być zgoda koalicyjna, jest ustalenie, czego ma dotyczyć (zmiana – red.), dokładnie gdzie jest ten priorytet”. – Aby złe decyzje polskiego nieładu, który najbardziej uderzył w mikroprzedsiębiorstwa, zmienić – powiedziała minister Pełczyńska-Nałęcz.

Na uwagę, że przepisy podatkowe powinny zgodnie z zapowiedziami sprzed wyborów, uwzględniać półroczne vacatio legis (opóźnienie wejścia w życie – red.), a rok 2025 tuż, tuż, minister powiedziała, że „trzeba to zrobić jak najszybciej” i jest to rzecz zapisana w umowie koalicyjnej.

– Żeby zwłaszcza mikroprzedsiębiorcom pomóc. Dłużej to nie może trwać, jestem przekonana, że będzie porozumienie w koalicji, żeby tę zmianę mądrze wprowadzić – stwierdziła.

Zmiany w składce zdrowotnej

Pod koniec lipca minister finansów Andrzej Domański informował, że chciałby, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Dodał, że liczy na to, że rozwiązanie w tej sprawie zostanie wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni, tak by we wrześniu odpowiednim projektem mógł zająć się Sejm. – Zapewnimy finansowanie zmian w zakresie ograniczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców ze skutkami za rok 2025 na poziomie czterech miliardów złotych – mówił z trybuny sejmowej szef MF.

Szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna wskazała, że jeśli nie powstanie konsensus w koalicji w sprawie składki zdrowotnej, to rząd będzie chciał przynajmniej doprowadzić do zniesienia płacenia składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych.

Oprócz wspólnej propozycji MF i MZ swój projekt zmian ws. składki zdrowotnej złożyła w Sejmie Polska 2050, a własne projekty zapowiedziały także Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica.

Krytykowane przez rządzącą koalicję rozwiązania w zakresie składki zdrowotnej, które zwiększały obciążenia przedsiębiorców, zostały wprowadzone w ramach tak zwanego Polskiego Ładu.

Inwestycje z KPO

Minister Pełczyńska-Nałęcz pytana o inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przypomniała, że państwo dysponuje dwoma źródłami unijnych środków.

– Mamy dwie pule, dokładniej: Fundusze Europejskie i to ekstra – KPO. KPO jest czymś więcej niż po prostu fundusze europejskie (…), to jest całościowy plan na reformy i wynikające z tej reformy inwestycje – przypomniała.

Jak najważniejsze wskazała m.in. „inwestycje w ludzi” w postaci stworzenia docelowo 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach. Minister zauważyła, że jest to „fundamentalnie kluczowe”, dlatego, że 40 procent gmin w Polsce nie ma żłobków. – Bez żłobków publicznych nie ma takiej swobodnej decyzji ze strony rodziców, że mogą bezpiecznie zostawić dziecko i pójść do pracy. To już powstaje, kilka tysięcy (miejsc) już powstało, do 2026 roku będzie 50 tysięcy z KPO, przez kolejne dwa lata sfinalizujemy (projekt – przyp. red.) i będzie 100 tysięcy miejsc w żłobkach – wskazała.

Jako inny kluczowy projekt inwestycyjny Pełczyńska-Nałęcz wymieniła uruchomienie w 2 tys. gmin edukacyjnych klubów cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. – To daje dostęp do e-państwa, dostęp do e-usług, ale także lepszy dostęp do rynku pracy i aktywizację zawodową seniorów – podkreśliła.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *