Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Większość firm z sektora MŚP pozytywnie ocenia swoje bezpieczeństwo finansowe - Gospodarka i Biznes News

Większość firm z sektora MŚP pozytywnie ocenia swoje bezpieczeństwo finansowe

Bezpieczeństwo finansowe swojej firmy pozytywnie oceniło 62 proc. firm z sektora MŚP – wynika z badania KRD. Przedsiębiorcy wśród korzyści dobrej sytuacji finansowej wymieniali m.in. możliwości rozwoju i zaufanie do firmy.

Większość firm z sektora MŚP pozytywnie ocenia swoje bezpieczeństwo finansowe
fot. Labutin.Art / / Shutterstock

Według badania "Bezpieczeństwo finansowe firm z sektora MŚP" przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD), większość mikro-, małych i średnich firm pozytywnie ocenia swoje bezpieczeństwo finansowe, łącznie jest to 62 proc.; z tego 17 proc. uważa, że jest ono bardzo wysokie, a 45 proc. – raczej wysokie. Natomiast ponad jedna trzecia firm (38 proc.) ma niskie poczucie bezpieczeństwa finansowego lub nie potrafi go określić.

Jak zauważyli autorzy badania, dla prawie połowy jego uczestników (49 proc.) firma bezpieczna finansowo charakteryzuje się zachowaniem płynności finansowej i regulowaniem swoich zobowiązań. Wskazywali oni również na nieposiadanie długów wobec kontrahentów (48 proc.), dobrą kondycje finansową (43 proc.) i kontrolowanie ponoszonych kosztów (40 proc.).

ReklamaZobacz takżeDla Twojej firmy: zgarnij 300 zł za zdalne otwarcie i do 2700 innych premii z kontem firmowym w Banku Pekao

Respondentów zapytano też o korzyści płynące ze stabilnych finansów; ponad połowa (56 proc.) stwierdziła, że jest to możliwość rozwoju. Zwracano uwagę również na budzenie zaufania u klientów, kontrahentów i dostawców (43 proc.), zdolność do utrzymania się na rynku (42 proc.) i możliwość terminowego regulowania zobowiązań (41 proc.). Nieco rzadziej przedsiębiorcy wymieniali możliwość pozyskiwania nowych klientów, kontrahentów i dostawców (37 proc.) i możliwość generowania zysków (36 proc.).

Przedstawiciele KRD zwrócili uwagę, że ocena bezpieczeństwa finansowego zmienia się wraz z wielkością działalności; wysoki poziom deklarują głównie przedstawiciele firm średnich (86 proc.), w porównaniu do 75 proc. małych firm i 62 proc. mikrofirm. "Wynika to zarówno z mniejszej skali działania mikrofirm, jak i z mniejszej dywersyfikacji przychodów" – ocenił cytowany w badaniu Emanuel Nowak, ekspert firmy faktoringowej NFG.

Z badania wynika, że przedsiębiorstwa najbardziej obawiają się spadku sprzedaży. Jako czynnik mikroekonomiczny zagrażający ich bezpieczeństwu finansowemu wskazało go 49 proc. MŚP boją się też braku oszczędności i nadwyżek finansowych (43 proc.), posiadania jednego źródła przychodów (38 proc.) i upadłości/niewypłacalności kontrahentów (38 proc.).

W przypadku czynników makroekonomicznych autorzy badania zauważyli, że firmy mówią jednym głosem, gdyż "odpowiedzi nie różnią się ze względu na wielkość firmy czy branżę". Przedstawiciele sektora MŚP obawiają się wzrostu podatków i innych obciążeń finansowych (74 proc.). Nieco rzadziej (71 proc.) martwią się wzrostem kosztów prowadzenia działalności (cen prądu, paliwa itd.), a ponad połowa (58 proc.) obawia się wpływu niespodziewanych zdarzeń, takich jak wojna, pandemia i zerwanie łańcuchu dostaw.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie KRD Biura Informacji Gospodarczej przez firmę TGM Research w sierpniu br. na grupie 409 mikro-, małych i średnich firm, metodą CAWI. Odpowiedzi udzielały wyłącznie osoby decyzyjne: kierownictwo wyższego i średniego szczebla, zarząd, właściciel firmy. (PAP)

jls/ pad/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *