Zdjęcie: Adobe Stock
Organizacja Humane World for Animals Europe wyraziła obawy, że propozycja Komisji Europejskiej mająca na celu osłabienie ochrony wilków w Europie może podważyć nie tylko ochronę wilków, ale także wszystkie przepisy dotyczące dzikiej przyrody w Unii Europejskiej.
„Obniżenie poziomu ochrony wilków w UE nie zwalnia poszczególnych państw członkowskich z obowiązku zapewnienia odpowiedniego poziomu ochrony tego gatunku w ramach swoich przepisów krajowych” – stwierdziła organizacja w komunikacie przesłanym PAP w sobotę.
„Nie oznacza to, że państwa członkowskie UE powinny zaprzestać wysiłków na rzecz rozwiązywania konfliktów z dużymi drapieżnikami za pomocą alternatyw dla śmiercionośnych środków. Państwa członkowskie mają za zadanie nie tylko zachęcać rolników do wdrażania odpowiednich środków ochrony zwierząt gospodarskich przed wilkami, ale także motywować tych, którzy stosują metody ochrony zwierząt. Przepisy UE pozwalają państwom członkowskim oferować pełne odszkodowania za szkody wyrządzone przez drapieżniki (w tym koszty dodatkowe, takie jak koszty weterynaryjne), oprócz kompleksowego zwrotu kosztów związanych z wdrożeniem środków ochronnych, takich jak ogrodzenia elektryczne lub psy stróżujące. Jednak rolnicy nie zawsze są świadomi dostępnych opcji wsparcia finansowego” – zauważono.
Podkreślono, że głównym celem Komisji Europejskiej „powinno być wyeliminowanie przeszkód biurokratycznych w niektórych państwach członkowskich, które powodują opóźnienia w wypłacaniu rolnikom odszkodowań za poniesione straty”.
Humane World for Animals Europe wezwało Komisję do „motywowania krajów do uproszczenia procesów rekompensat i zainicjowania przyspieszonego systemu wsparcia dla hodowców”. „Mogłoby to skutecznie pomóc w rozwiązywaniu konfliktów między ludźmi a dzikimi zwierzętami bez uciekania się do drastycznych środków, takich jak odstrzał” – podkreślono.
Komisja Europejska, zgodnie ze swoimi poprzednimi zapowiedziami, zaproponowała w piątek złagodzenie statusu ochrony wilków w Europie. W załącznikach do dyrektywy siedliskowej ich klasyfikacja ma zostać zmieniona ze „ściśle chronionych” na „chronione”, co umożliwi polowanie na te zwierzęta.
Celem tej poprawki jest umożliwienie państwom UE polowania na wilki, przy jednoczesnym zachowaniu wymogu uwzględnienia wielkości populacji.
W piątek weszła w życie modyfikacja Konwencji Berneńskiej, której orędownikiem była Komisja Europejska. Konwencja jest dokumentem ustanowionym przez Radę Europy, organizację międzynarodową z siedzibą w Strasburgu.
Propozycja KE będzie musiała zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i państwa członkowskie w Radzie UE.
Według KE populacja wilków w krajach UE znacznie wzrosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Ponad 20 000 wilków zamieszkuje 23 państwa członkowskie UE. Kraje o największej populacji — według szacunków z 2021 r. — to Włochy (około 3000), Rumunia (około 2,5–3000), Bułgaria (około 2,7 tys.) i Polska (około 1,9 tys.).
Humane World for Animals – wcześniej znana jako Humane Society International – jest organizacją non-profit, która stawia czoła najbardziej zakorzenionym formom okrucieństwa wobec zwierząt, aby wspierać trwałe zmiany. Działa na rzecz wyeliminowania najsurowszych praktyk, zapewnienia opieki zwierzętom w niebezpieczeństwie i wzmocnienia ruchu na rzecz ich ochrony. (PAP)
zzp/ bar/