Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Wirusolog: Mamy skuteczny lek na grypę i COVID-19, ale ten drugi jest poza zasięgiem pacjentów - Gospodarka i Biznes News

Wirusolog: Mamy skuteczny lek na grypę i COVID-19, ale ten drugi jest poza zasięgiem pacjentów

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Istnieje skuteczny lek skierowany zarówno na wirusa grypy, jak i SARS-CoV-2; te metody leczenia nie tylko łagodzą objawy, ale także zapobiegają powikłaniom. Niestety, ta ostatnia pozostaje w Polsce nierefundowana, podobnie jak w kilku innych krajach UE. Koszt pojedynczej kuracji wynosi około 6000 zł, jak podał wirusolog prof. Tomasz Dzieciątkowski w wywiadzie dla PAP.

Szacunki Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują, że około 2 miliony osób zaraziło się grypą w sezonie 2024/2025, a zgłoszono 1000 zgonów. Obecnie tygodniowa liczba potwierdzonych przypadków COVID-19 oscyluje w granicach 3000–4000.

Dostępne są leki na receptę, które skutecznie zwalczają oba wirusy odpowiedzialne za te choroby. Jednak wirusolog prof. Tomasz Dzieciątkowski z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie zwrócił uwagę PAP, że dostęp do tych metod leczenia w Polsce jest znacząco ograniczony. Problem ten jest szczególnie widoczny w opiece nad pacjentami z COVID-19.

„Te leki nie tylko pomagają złagodzić objawy choroby, ale przede wszystkim zmniejszają ryzyko powikłań i zmniejszają prawdopodobieństwo hospitalizacji. Chcę podkreślić, że nie mówimy o szeroko promowanych, dostępnych bez recepty produktach, które nie mają skuteczności przeciwko wirusom, ale o autoryzowanych lekach przeciwwirusowych ukierunkowanych na konkretne infekcje” – zauważył ekspert.

Zauważył również, że w związku ze wzrostem liczby przypadków grypy potwierdzonych badaniami diagnostycznymi pod koniec stycznia i na początku lutego 2025 r. hurtownicy farmaceutyczni w całej Polsce wyczerpali zapasy leków na tę chorobę. „Z jednej strony jest to pozytywny rozwój sytuacji, ponieważ wskazuje, że lekarze diagnozują grypę i zapewniają skuteczne leczenie; z drugiej strony uwypukla niedociągnięcia systemowe i brak przygotowania na zwiększony popyt” – podkreślił.

Jeszcze większym wyzwaniem jest dostępność leku na SARS-CoV-2. „Posiadamy skuteczny doustny lek przeciwwirusowy, ale niestety nie jest on refundowany w Polsce. W związku z tym, ze względu na pewne decyzje polityczne, znajdujemy się w gronie nielicznych krajów UE, które stoją w obliczu tej sytuacji. Jego podawanie jest kluczowe dla pacjentów z grup wysokiego ryzyka, takich jak osoby z wielochorobowością, niedoborami odporności po przeszczepie lub w wyniku chemioterapii” – podkreślił.

Osoby chcące samodzielnie zakupić lek w jednym opakowaniu, wystarczającym na pełną, pięciodniową kurację, muszą obecnie liczyć się z wydatkiem rzędu 6000-7000 zł.

„Dlatego w praktyce pozostaje niewykorzystany. Bardzo niewielu może sobie pozwolić na jego zakup. Co gorsza, obecnie nie jest dostępny w leczeniu szpitalnym” – podkreślił wirusolog. Zauważył, że w przypadku pacjentów hospitalizowanych z wysokim ryzykiem ciężkiej choroby i potencjalnej utraty życia, takie leczenie powinno być zapewnione przez rząd.

Jego zdaniem stoimy w obliczu scenariusza, w którym formalnie zarejestrowany lek nie może być stosowany w praktyce terapeutycznej w Polsce. „Decyzje te zostały podjęte za poprzedniej administracji, ale muszą zostać jak najszybciej skorygowane” – nalegał. (PAP)

Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

czapka/ pasek/ LM/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *