Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Polska odrzuca umowę handlową z Mercosur - Gospodarka i Biznes News

Polska odrzuca umowę handlową z Mercosur

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) budzi wiele emocji w Warszawie. Wynegocjowane porozumienie, jak informuje Rada Ministrów, w obecnym kształcie nie uwzględnia interesów polskiego sektora rolnego, a co za tym idzie jest nie do przyjęcia. W efekcie Polska zgłasza oficjalny sprzeciw.

UE Mercosur
UE Mercosur | Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock
  • Rada Ministrów sprzeciwia się dotychczasowym wynikom negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a Mercosurem
  • Rząd wzywa Komisję Europejską do zabezpieczenia równych warunków konkurencji dla producentów rolnych z Unii i krajów Mercosur
  • UE jest drugim co do wielkości partnerem Mercosuru w handlu towarami po Chinach, odpowiadając za 16,2 proc. całkowitego handlu bloku w 2021 r.
  • W 2021 r. eksport z UE do czterech krajów Mercosuru wyniósł 45 mld euro, podczas gdy eksport Mercosuru do UE – 43 mld euro.
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

– Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur), przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji (…) w obszarze rolnictwa. Dotyczy to w szczególności podwyższenia kontyngentów celnych na mięso — czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministra.

Jak wskazano, priorytetem rządu jest dobro konsumentów i bezpieczeństwo żywnościowe.

– W opinii Polski, dotychczasowy kształt negocjowanej umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur nie bierze pod uwagę potrzeby zbalansowanego podejścia do konkurencyjności gospodarczej UE, uwzględniającego zarówno interesy przemysłu, jak i polskiego sektora rolnego — zaznaczono.

Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do zwrócenia „szczególnej uwagi na konieczność zabezpieczenia równych warunków konkurencji dla producentów rolnych pochodzących z UE, w tym Polski, i Mercosur oraz dostosowania w projekcie umowy zapisów dotyczących dwustronnej klauzuli ochronnej do specyfiki sektora rolnego”.

Rząd wezwał KE również do analizy łącznego wpływu zawartych porozumień i jednostronnych preferencji handlowych oraz toczonych negocjacji handlowych na sektory wrażliwe, w tym w szczególności bezpieczeństwo żywnościowe UE, jeśli chodzi o produkcję mięsną, mleczną oraz cukier.

Rada Ministrów domaga się od KE zapewnienia spójności polityk europejskich poprzez zabezpieczenie – w ramach negocjowanej umowy – zapisów dotyczących polityki ochrony klimatu i środowiska oraz zrównoważonego rozwoju.

– Rząd zastrzega swój sprzeciw wobec porozumienia, które nie uwzględnia przedstawionych postulatów – zaznaczono w komunikacie.

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak ratyfikowana.

UE jest drugim co do wielkości partnerem Mercosuru w handlu towarami po Chinach, odpowiadając za 16,2 proc. całkowitego handlu bloku w 2021 r. Natomiast Mercosur jest 11. partnerem w handlu towarami dla UE.

W 2021 r. eksport z UE do czterech krajów Mercosuru wyniósł 45 mld euro, podczas gdy eksport Mercosuru do UE – 43 mld euro.

Największy eksport Mercosuru do UE w 2021 r. stanowiły produkty mineralne – 22,3 proc. całkowitego eksportu, produkty roślinne, w tym soja i kawa – 20,7 proc. oraz artykuły spożywcze, napoje i tytoń – 19,1 proc.

Eksport UE do Mercosuru obejmuje maszyny i urządzenia – 27,8 proc. całkowitego eksportu, chemikalia i produkty farmaceutyczne – 26,3 proc., sprzęt transportowy – 10,5 proc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *