Polska odrzuca umowę handlową z Mercosur

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur) budzi wiele emocji w Warszawie. Wynegocjowane porozumienie, jak informuje Rada Ministrów, w obecnym kształcie nie uwzględnia interesów polskiego sektora rolnego, a co za tym idzie jest nie do przyjęcia. W efekcie Polska zgłasza oficjalny sprzeciw.

UE Mercosur
UE Mercosur | Foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock
  • Rada Ministrów sprzeciwia się dotychczasowym wynikom negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a Mercosurem
  • Rząd wzywa Komisję Europejską do zabezpieczenia równych warunków konkurencji dla producentów rolnych z Unii i krajów Mercosur
  • UE jest drugim co do wielkości partnerem Mercosuru w handlu towarami po Chinach, odpowiadając za 16,2 proc. całkowitego handlu bloku w 2021 r.
  • W 2021 r. eksport z UE do czterech krajów Mercosuru wyniósł 45 mld euro, podczas gdy eksport Mercosuru do UE – 43 mld euro.
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

– Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie negocjacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Wspólnym Rynkiem Południa (Mercosur), przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rada Ministrów wyraża sprzeciw wobec dotychczasowych wyników negocjacji (…) w obszarze rolnictwa. Dotyczy to w szczególności podwyższenia kontyngentów celnych na mięso — czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministra.

Jak wskazano, priorytetem rządu jest dobro konsumentów i bezpieczeństwo żywnościowe.

– W opinii Polski, dotychczasowy kształt negocjowanej umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur nie bierze pod uwagę potrzeby zbalansowanego podejścia do konkurencyjności gospodarczej UE, uwzględniającego zarówno interesy przemysłu, jak i polskiego sektora rolnego — zaznaczono.

Rada Ministrów wzywa Komisję Europejską do zwrócenia „szczególnej uwagi na konieczność zabezpieczenia równych warunków konkurencji dla producentów rolnych pochodzących z UE, w tym Polski, i Mercosur oraz dostosowania w projekcie umowy zapisów dotyczących dwustronnej klauzuli ochronnej do specyfiki sektora rolnego”.

Rząd wezwał KE również do analizy łącznego wpływu zawartych porozumień i jednostronnych preferencji handlowych oraz toczonych negocjacji handlowych na sektory wrażliwe, w tym w szczególności bezpieczeństwo żywnościowe UE, jeśli chodzi o produkcję mięsną, mleczną oraz cukier.

Rada Ministrów domaga się od KE zapewnienia spójności polityk europejskich poprzez zabezpieczenie – w ramach negocjowanej umowy – zapisów dotyczących polityki ochrony klimatu i środowiska oraz zrównoważonego rozwoju.

– Rząd zastrzega swój sprzeciw wobec porozumienia, które nie uwzględnia przedstawionych postulatów – zaznaczono w komunikacie.

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwii i Urugwaj, uzgodniły w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak ratyfikowana.

UE jest drugim co do wielkości partnerem Mercosuru w handlu towarami po Chinach, odpowiadając za 16,2 proc. całkowitego handlu bloku w 2021 r. Natomiast Mercosur jest 11. partnerem w handlu towarami dla UE.

W 2021 r. eksport z UE do czterech krajów Mercosuru wyniósł 45 mld euro, podczas gdy eksport Mercosuru do UE – 43 mld euro.

Największy eksport Mercosuru do UE w 2021 r. stanowiły produkty mineralne – 22,3 proc. całkowitego eksportu, produkty roślinne, w tym soja i kawa – 20,7 proc. oraz artykuły spożywcze, napoje i tytoń – 19,1 proc.

Eksport UE do Mercosuru obejmuje maszyny i urządzenia – 27,8 proc. całkowitego eksportu, chemikalia i produkty farmaceutyczne – 26,3 proc., sprzęt transportowy – 10,5 proc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *