Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Rosjanie wjadą na Węgry? Niemcy coraz mocniej zaniepokojeni - Gospodarka i Biznes News

Rosjanie wjadą na Węgry? Niemcy coraz mocniej zaniepokojeni

Węgrzy rekrutują Rosjan i Białorusinów i zezwalają im na wjazd na Węgry bez konieczności ubiegania się o wizę Schengen. Taka praktyka budzi coraz większe obawy w Niemczech. Niemieccy politycy mówią wprost: to stworzy luki dla rosyjskich i białoruskich sabotażystów, którzy wjadą na teren UE poza wizową procedurą. Budapeszt bagatelizuje te zarzuty i nazywa je „propagandą”.

Premier Węgier Viktor Orban /MICHAL CIZEK /AFP Premier Węgier Viktor Orban /MICHAL CIZEK /AFP

Spis treści:

  • 01 Szpiedzy i sabotażyści wjadą do strefy Schengen przez Węgry?
  • 02 MZS Węgier o „bałtyckiej propagandzie”
  • 03 Rosjanie modernizują węgierską elektrownię atomową

Węgrzy zamierzają ściągać pracowników z Rosji i Białorusi na podstawie węgierskiej tzw. karty narodowej. Karta narodowa od lipca br. obejmuje także Rosjan i Białorusinów. Dokument ten uprawnia do przyjazdu na Węgry i podjęcia pracy – stosowany jest także w przypadku obywateli innych państw spoza strefy Schengen.

Szpiedzy i sabotażyści wjadą do strefy Schengen przez Węgry?

Karta narodowa, choć nie jest wizą Schengen, w praktyce pozwala podróżować po UE. Nie uprawnia jedynie do podjęcia pracy w kraju innym niż Węgry. Budapeszt tłumaczy, że objęcie Rosjan i Białorusinów kartą narodową ma tylko jeden cel – umożliwienie im podjęcia pracy na Węgrzech. Jednak Niemcy (niemieccy politycy) głośna wyrażają zaniepokojenie – wśród wjeżdżających na Węgry białoruskich i rosyjskich pracowników mogą się znaleźć sabotażyści czy szpiedzy.

Portal „Deutsche Welle” przytacza głos lidera Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera, który mówi jasno: węgierska polityka stworzy luki dla szpiegów i sabotażystów i stanowi zagrożenie dla UE. „Manfred Weber wezwał przywódców UE, aby podczas najbliższego szczytu, w październiku, zajęli się zagrożeniami, jakie stwarza karta narodowa Węgier” – „DW” cytuje niemieckiego polityka. Także niemiecki eurodeputowany z ramienia Zielonych Sergey Lagodinsky („DW” przytacza fragment jednego z wywiadów) skrytykował nową węgierską praktykę, ale przestrzegł, aby nie narażać wszystkich obywateli Rosji i Białorusi na podejrzliwość.

MZS Węgier o „bałtyckiej propagandzie”

Budapeszt, jak można było się spodziewać, odrzuca wszelkie oskarżenia o wpuszczanie na teren UE białoruskich i rosyjskich sabotażystów i szpiegów. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto stwierdził nawet, że krytyka ściągania na Węgry Białorusinów i Rosjan to „bałtycka propaganda”.

Węgierscy politycy próbują tłumaczyć, że wjazd do ich kraju na podstawie wspomnianej karty narodowej jedynie zezwala na pobyt i pracę na terenie Węgier, więc jest neutralny dla innych krajów UE. Jednak – jak zauważa „DW” – to nieprawda. Rosjanie i Białorusini, którzy wjadą na Węgry na podstawie „karty narodowej” nie będą mogli podjąć pracy w innym europejskim kraju, ale już poruszania się po krajach strefy Schengen nikt im nie zabroni.  

„Deutsche Welle” tłumaczy, że w przypadku wyjazdów turystycznych do innych państw Schengen węgierska karta narodowa wystarcza na 90 dni. Rosjanie i Białorusini nie będą mogli jedynie pracować z tym dokumentem w innych krajach UE.

Rosjanie modernizują węgierską elektrownię atomową

Dlaczego Węgrzy chcą sprowadzać pracowników z Rosji i Białorusi? Budapeszt nie kryje, że chodzi o modernizację elektrowni atomowej.

Niedawno (w czerwcu) minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto ogłosił, że projekt rozbudowy przez Rosatom elektrowni jądrowej w Paksu uzyskał zwolnienie z sankcji i będzie przyspieszony. Rosatom wybuduje na Węgrzech dwa nowe bloki w elektrowni jądrowej Paks.

W zamierzeniu nowe bloki będą produkować w sumie więcej energii niż obecne cztery (mają zostać wyłączone do 2037 roku). Dodajmy, że węgierska elektrownia jądrowa może pokryć nawet do 50 proc. krajowego zapotrzebowania.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *