Stopy procentowe. Decyzja RPP na grudzień 2024

"Nie zdziwiłbym się, jakby jakiś członek Rady po marcowej projekcji jakiś wniosek przedstawił"

"Nie zdziwiłbym się, jakby jakiś członek Rady po marcowej projekcji jakiś wniosek przedstawił"TVN24

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – podał w środę w komunikacie bank centralny. Główna nadal wynosi 5,75 proc. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku ubiegłego roku. To 15. miesiąc bez zmiany stóp. Analitycy są zgodni, że do cięć dojdzie, jednak różnią się w prognozie dotyczącej terminu i wielkości zmiany.

W środę zakończyło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie podał, że główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa – 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.

chart visualization

RPP obniżyła ostatnim razem stopy procentowe w październiku 2023 r., wówczas stopy spadły o 0,25 pkt. proc.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O TYM, JAK PROGNOZOWALI ANLITYCY>>>

Komentarze analityków

Zdaniem analityków z banku PKO BP, „RPP nie zaskoczyła i pozostawiła stopy bez zmian”. „Grudzień to już 15. miesiąc z rzędu ze stopą referencyjną równą 5,75%. Na obniżkę musimy poczekać do wiosny” – ocenili w swoim wpisie na X.

Rozwiń

„Obyło się bez strzałów” – zaczęli swój wpis na platformie X analitycy mBanku. „Stopy procentowe wciąż na poziomie 5.75% (naszym zdaniem do marca przyszłego roku, kiedy pojawi się 5.25%)” – prognozują.

Rozwiń

„Formalności stało się zadość – RPP ogłosiła decyzję po grudniowym posiedzeniu – stopy NBP bez zmian. Czekamy na jutrzejszą konferencję prezesa NBP (bardziej) i na dzisiejszą informację po posiedzeniu (mniej). Nasz scenariusz ostrożnych obniżek stóp procentowych w przyszłym roku pozostaje w mocy” – dodali na portalu X analitycy Alior Banku.

Rozwiń

Z kolei analitycy ING Banku Śląskiego zwracają uwagę, że otoczenie zewnętrzne oraz dane krajowe sugerują „potrzebę niższych stóp procentowych”. Jak dodają, „szanse na wcześniejszy ruch albo głębsze cięcie w pierwszym kroku wzrosły„.

„Decyzja RPP o utrzymaniu stóp bez zmian bez zaskoczeń, godzina publikacji przeciwnie. Otoczenie zewnętrzne (możliwe głębsze cięcia stóp EBC) i dane krajowe „odjechały” sugerując potrzebę niższych stóp procentowych (słabe odbicie konsumpcji po powodzi, fatalne prywatne inwestycje, zamrożenie cen energii, niższe oczekiwania inflacyjne). Czekamy na reakcję RPP” – ocenili eksperci ING Banku Śląskiego.

Rozwiń

Komunikat RPP

W komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) bank przekazał, że „w najbliższych kwartałach inflacja utrzyma się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 p.p.)”. Jak wyjaśniono, do tego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, a także zaplanowane wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych.

„W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP” – dodał NBP.

„Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, tempo oczekiwanego ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacja na rynku pracy” – poinformował bank centralny.

NBP wskazał, że w tych warunkach Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. „Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie” – podkreślono.

Jak przekazano w komunikacie, dalsze decyzje RPP będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Dodano, że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.

W komunikacie podano też, że NBP może stosować interwencje na rynku walutowym.

W czwartek, 5 grudnia o godz. 15.00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. W piątek, 6 grudnia o godz. 12.00 odbędzie się prezentacja najnowszej, grudniowej projekcji inflacji i PKB.

Stopy procentowe. Decyzja RPP na grudzień 2024 - INFBusiness Stopy procentowe. Decyzja RPP na grudzień 2024 - INFBusiness

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *