Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Orlen stracił miliardy przez złe decyzje. Oto wyniki stu audytów - Gospodarka i Biznes News

Orlen stracił miliardy przez złe decyzje. Oto wyniki stu audytów

„Przeprowadzono prawie 120 inspekcji i audytów, które ujawniły nieprawidłowości w działalności Grupy Orlen od stycznia 2016 r. do lutego 2024 r. Ujawniono straty w wysokości miliardów dolarów z powodu błędów zarządczych” – informują obecni urzędnicy państwowej korporacji.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne | Zdjęcie: vivooo / Shutterstock
  • Do tej pory zakończono 64 procesy nadzoru, a kilkadziesiąt dodatkowych inspekcji i audytów jest w trakcie realizacji.
  • Spółki z Grupy Orlen złożyły 16 raportów o potencjalnych działaniach przestępczych, w tym od byłego prezesa, członków zarządu i kadry kierowniczej wyższego szczebla.
  • Przygotowywane są kolejne zawiadomienia do prokuratury, których należy się spodziewać w najbliższych tygodniach.
  • Aby uzyskać dodatkowe informacje biznesowe, odwiedź Businessinsider.com.pl

Podkreśla, że doprowadziło to do dalszych powiadomień do prokuratury. „Zajęcie się negatywnymi skutkami tych decyzji, naprawienie powstałych strat i wdrożenie nowej strategii, która będzie promować wzrost przedsiębiorstwa, a jednocześnie zapewni niezależność energetyczną i bezpieczeństwo, jest najwyższym priorytetem dla obecnego zespołu zarządzającego” – zapewnia Orlen.

Audyt w Orlenie w liczbach

Łączna liczba działań nadzorczych dotyczących decyzji podjętych w latach 2016-2024 osiągnęła obecnie 118. Liczba ta obejmuje 15 audytów śledczych przeprowadzonych przez zewnętrzne firmy audytorskie i kancelarie prawne, a także 103 audyty i inspekcje przeprowadzone przez pracowników Orlenu.

Według firmy, do tej pory zakończono 64 procesy nadzoru , a kilkadziesiąt kolejnych audytów i inspekcji jest nadal w toku. Biorąc pod uwagę stale ujawniane nieprawidłowości, planowane są dalsze działania weryfikacyjne, które mogą skutkować skierowaniem sprawy do prokuratury.

Efektem podjętych działań jest szereg zawiadomień do prokuratury, które dotyczą działań poprzedniego zarządu lub wyższej kadry kierowniczej.

Spółki z Grupy Orlen złożyły 16 raportów o potencjalnej działalności przestępczej, w tym te od byłego prezesa zarządu, członków zarządu i kadry kierowniczej wyższego szczebla . Orlen jest również zaangażowany w wiele innych postępowań, dostarczając organom ścigania wyniki audytów i inspekcji. Obejmuje to sprawy, które zostały wcześniej zamknięte, ale zostały ponownie otwarte przez prokuraturę. Jednym z godnych uwagi przykładów jest sprawa zagranicznej darowizny środków ochrony osobistej podczas pandemii COVID-19.

Audyty i kontrole w Orlen. Główne ustalenia

Ogłoszenie Orlenu podkreśliło na przykład brak uzasadnienia biznesowego dla transakcji, która stwarzała ryzyko poniesienia przez Orlen strat w wysokości prawie miliarda złotych. Audytorzy potwierdzili rozbieżności w procesie nabywania akcji Ruchu. Ujawniono również, że plan restrukturyzacji był nierealny od samego początku.

„W związku z tym konieczne było zwiększenie zaangażowania kapitałowego spółki w nierentownym podmiocie. Łączna kwota sięgnęła blisko 950 mln zł i według audytorów odzyskanie tej kwoty jest trudne. Zawiadomienie o potencjalnym przestępstwie popełnionym przez dwóch byłych członków zarządu Orlenu, w tym Daniela Obajtka, trafiło do prokuratury pod koniec marca 2025 r.” – czytamy w raporcie

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *