Według najnowszych statystyk inflacji w Unii Europejskiej Dania ma najmniej znaczących problemów cenowych, podczas gdy Węgry doświadczają największych. Polska jest wśród 15 krajów, w których ceny wzrosły co miesiąc. Pod względem rocznych zmian wyprzedzają nas tylko cztery kraje.

„ Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 2,5 procent w styczniu 2025 r. , w porównaniu do 2,4 procent w grudniu 2024 r.”, stwierdził Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) w raporcie opublikowanym w poniedziałek. Liczba ta przedstawia średni wzrost cen w krajach strefy euro w ciągu ostatniego roku. Eurostat zauważa, że rok wcześniej ceny wzrosły nieco szybciej, o 2,8 procent.
Ceny rosną jeszcze szybciej w większej grupie krajów Unii Europejskiej, gdzie średnia inflacja w styczniu wyniosła 2,8%, w porównaniu z 2,7% w grudniu 2024 r.
Oferta specjalna
Inwestować bez opłat?

Rzeczywiście – jest to wykonalne. Z XTB nie płacisz prowizji za inwestowanie w rzeczywiste akcje i ETF-y za miesięczne transakcje do 100 000 EUR (Wszelkie transakcje przekraczające ten próg będą obciążone prowizją w wysokości 0,2% (minimum 10 EUR)).
Uzyskaj dostęp do ponad 3600 spółek notowanych na 16 najbardziej znanych giełdach świata, korzystając z zaawansowanego narzędzia selekcji.
Najmniej znaczący problem z cenami występuje w Danii (inflacja wyniosła tam 1,4%) , a zaraz za nią plasują się Irlandia, Włochy i Finlandia (po 1,7%). Najszybszy wzrost cen nastąpił na Węgrzech (5,7%) , a następnie w Rumunii (5,3%) i Chorwacji (5%).
W porównaniu z grudniem 2024 r. roczna inflacja spadła w ośmiu państwach członkowskich, pozostała bez zmian w czterech i wzrosła w piętnastu.
Polska należy do większej grupy. Eurostat wskazuje, że ceny (mierzone wskaźnikiem HICP) w naszym kraju wzrosły o 0,8 procent w ciągu miesiąca, co przekłada się na roczną stopę inflacji na poziomie 4,3 procent. To plasuje nasz kraj na piątym miejscu w UE pod względem najwyższych cen.
x.com
„ W styczniu 2025 r. głównym czynnikiem przyczyniającym się do rocznej inflacji w strefie euro były usługi (+1,77 punktu procentowego) , a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,45 punktu procentowego), energia (+0,18 punktu procentowego) oraz dobra przemysłowe z wyłączeniem energii (+0,12 punktu procentowego)” – obliczył Eurostat.
Jeśli chodzi o inflację w Polsce, warto dodać, że zgodnie z powszechniej stosowaną krajową metodologią (inflacja CPI, która wykorzystuje nieco inny koszyk dóbr i usług do porównywania cen), wzrost cen w styczniu 2025 r. prognozowany jest na poziomie 5,3%. Ceny żywności wzrosły rok do roku o 5,5%, a miesięczny wzrost o 1,6%. Ceny paliw wzrosły odpowiednio o 0,1% i 1,8%. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło