Banki już ponoszą znaczne podatki, a sektor bankowy wspiera gospodarkę poprzez pożyczki dla przedsiębiorstw, odpowiada minister finansów Andrzej Domański, zapytany o uzasadnienie nałożenia dodatkowego podatku na banki. Propozycja ta została przedstawiona przez Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz.

„Banki w Polsce już teraz muszą się liczyć ze znacznymi podatkami. Są największymi płatnikami podatków wśród sektorów gospodarki, z ponad 13 mld zł z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), a dodatkowo na banki nałożono podatek wynoszący ponad 6 mld zł” – stwierdził minister finansów Andrzej Domański w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia, pytany, czy podatek od nadmiernych zysków banków, zaproponowany przez minister funduszy Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, powinien zostać wprowadzony.
Minister Domański podkreślił, że sektor bankowy „finansuje obecnie gospodarkę”, ponieważ polskie przedsiębiorstwa ubiegają się o pożyczki w bankach. „Brakuje nam rozwiniętych funduszy inwestycyjnych i funduszy private equity, które w innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, zapewniają finansowanie dla firm” – zauważył minister finansów.
Ponadto minister przyznał, że rentowność sektora bankowego „jest rzeczywiście znacząca”, ale wskazał, że wyniki te są napędzane wysokimi stopami procentowymi ustalonymi przez Radę Polityki Pieniężnej. Zauważył, że według przewidywań analityków, stopy procentowe mają się obniżyć w tym roku, co doprowadzi do zmniejszenia „ograniczonych zysków sektora, które mają charakter tymczasowy”.
Domański podkreślił również, że ponad 50 proc. aktywów w polskim sektorze bankowym znajduje się w rękach banków kontrolowanych przez państwo, dlatego „zyski generowane przez te banki w taki czy inny sposób w znacznym stopniu przyczyniają się do budżetu państwa”.
Pomysł nałożenia podatku na nadmierne zyski w polskim sektorze bankowym został przedstawiony w poniedziałek przez minister funduszy i polityki regionalnej Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz. Wyraziła ona pogląd, że dochody z podatku mogłyby zostać przeznaczone na cele takie jak inwestycje obronne.
„Obecnie banki w Polsce osiągają niezwykłe zyski, a istnieje koncepcja podatku od zysków nadzwyczajnych. Może to być środek tymczasowy, wprowadzony na rok, a następnie ewentualnie przedłużony. Czechy wprowadziły taki podatek, a podobne działania podjęły Włochy i Hiszpania. Biorąc pod uwagę obecny klimat geopolityczny, Polska powinna przyjąć podobne podejście — opodatkowanie banków od tych nadwyżek zysków” — stwierdził minister w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu”.
Ostatnio w koalicji często dochodziło do sporów, a jednym z głównych problemów były składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News. Opracował: Mateusz Madejski Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z aktualnościami z sektora biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Gospodarka
Jest już ponad 1,5 miliona domowych fotowoltaików. Liczba instalacji rośnie, ale dzieje się to coraz wolniej
dzisiaj 12:39 Gospodarka
Polski schabowy odchodzi w zapomnienie. Importujemy wieprzowinę z Danii
dzisiaj 10:18 Gospodarka
Tym razem Trump szuka sprzętu w Europie. Pomoże mu to kontrolować Arktykę
dzisiaj 09:29
Źródło