Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Minister zabiera głos - Gospodarka i Biznes News

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Minister zabiera głos

Wojsko apeluje o oddawanie krwi

Wojsko apeluje o oddawanie krwi TVN24

Osoby, które oddają krew honorowo, mają prawo do dwóch dni wolnych od pracy. W interpelacji poseł Bartosz Romowicz wspomniał, że „pracodawcy zgłaszają przypadki, w których niektórzy pracownicy nadużywają praw” przyznanych im w tym zakresie. „Wymaganie zapewnienia urlopu jest jednoznaczne” — stwierdza minister rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dodając, że jej ministerstwo aktywnie angażuje się w „rozszerzanie uprawnień takich pracowników”.

Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 – Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do ministerstw zdrowia i rodziny, pracy i polityki społecznej poruszył temat dwóch dni wolnych od pracy dla honorowych dawców krwi. Jeden dzień przysługuje w dniu oddania krwi, a drugi w dniu następnym.

„Pracodawcy zgłaszali, że niektórzy pracownicy wykorzystują prawa przyznane im na mocy ustawy – dwa dni wolne – w celu stworzenia tzw. długiego weekendu, który może mieć miejsce wielokrotnie w ciągu roku” – zauważono. Ponadto poseł wskazał, że dodatkowe komplikacje wynikają z braku wcześniejszej komunikacji z pracodawcą w sprawie zamiaru oddania krwi, opuszczenia miejsca pracy bez uprzedzenia lub gdy kilku pracowników z tego samego zespołu decyduje się na oddanie krwi jednocześnie.

Bartosz Romowicz zapytał, czy są jakieś propozycje zmiany przepisów w tej sprawie lub wprowadzenia rekompensat dla pracodawców.

Odpowiedź Ministerstwa Pracy

„Obowiązek udzielenia urlopu jest niepodlegający negocjacjom. Dotyczy to pracodawcy nawet w przypadku nagłego wzrostu zapotrzebowania na pracę lub gdy pracodawca musi podjąć działania organizacyjne w celu zastąpienia nieobecnego dawcy krwi” – stwierdziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w swojej odpowiedzi na interpelację Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Należy podkreślić, że pracownik, który jest dawcą krwi, nie może korzystać ze swojego prawa w sposób, który utrudnia pracodawcy utrzymanie działalności. Umyślne działania mające na celu osiągnięcie takiego rezultatu mogą być postrzegane jako naruszenia artykułu 8 Kodeksu pracy” – dodała.

Nie można wykonywać swoich praw w sposób sprzeczny z celem społeczno-ekonomicznym tego prawa lub zasadami współżycia społecznego. Takie działania lub zaniechania uprawnionej osoby nie są uważane za wykonywanie prawa i nie otrzymują ochrony.

Szef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zauważył również, że zgodnie z § 2 rozporządzenia w sprawie usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania urlopów, pracownik jest obowiązany poinformować pracodawcę o przyczynie i przewidywanym czasie trwania nieobecności w pracy, jeżeli taka nieobecność jest znana lub możliwa do przewidzenia z wyprzedzeniem.

„Biorąc pod uwagę wagę tego problemu i jego społeczne implikacje, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej bada obecnie możliwość wdrożenia rozwiązań, które wzmocniłyby prawa pracowników oddających krew” – stwierdziła.

PEŁNA TREŚĆ ODPOWIEDZI NA INTERPELLACJĘ >>>

„Honorowe oddawanie krwi to misja i odpowiedzialność”

Wcześniej wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz odpowiedział na interpelację. Stwierdził, że „honorowe oddawanie krwi jest misją i odpowiedzialnością. Krwi nie można kupić ani wyprodukować, dlatego tak ważne jest, aby oddawać ją honorowo” oraz inspirować i motywować społeczeństwo do tego.

„Krwiodawca nie powinien wykorzystywać prawa do dni wolnych od pracy w celu dobrowolnego oddania krwi w sposób, który mógłby być niekorzystny dla pracodawcy, np. celowo wybierając dni szczytowego obciążenia pracą, stąd wskazane jest ustalenie daty, która będzie odpowiednia zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika – dobrowolnego dawcy krwi” – dodał.

„Ważne jest, aby zawsze skonsultować zamiar oddania krwi i w związku z tym wystąpić do pracodawcy o dzień wolny” – zaznaczył wiceszef Ministerstwa Zdrowia.

Przeczytaj także: Dwa dodatkowe dni wolne jako niespodzianka. Komentarze ministerstwa >>>

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *