
Pierwotna ustawa deregulacyjna została zatwierdzona przez Sejm w czwartek. Wprowadza ona m.in. skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorstw i bardziej przejrzyste wytyczne dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej.
Łącznie 411 deputowanych poparło zmieniony projekt ustawy, 5 było przeciwnych, a nikt nie wstrzymał się od głosu. Senat teraz przejrzy projekt ustawy.
Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, projekt ustawy o drugim pakiecie deregulacyjnym ma zostać w najbliższych dniach dodany do porządku obrad rządu.
Pierwotna ustawa deregulacyjna
Przyjęta ustawa deregulacyjna obejmuje kilka środków, takich jak skrócenie okresu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni , nakazanie przedsiębiorcom otrzymania listy wymaganych informacji i dokumentów przed wstępną kontrolą oraz umożliwienie wnoszenia sprzeciwów wobec procesów kontrolnych.
Te nowe środki mają na celu przyspieszenie procesów administracyjnych i uproszczenie wytycznych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa zezwala rzemieślnikom na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej.
Wprowadzono także możliwość elektronicznego postępowania przed Krajową Izbą Odwoławczą, co umożliwi przeprowadzenie rozpraw na odległość.
Ponadto ustawa określa nowe regulacje dotyczące tworzenia prawa. Projekty ustaw, które nakładają obowiązki na przedsiębiorców, będą miały 6-miesięczne vacatio legis.
Wprowadzono zasadę równoważenia obowiązków administracyjnych, która dotyczy tzw. koncepcji one in, one out. Gdy projektowane są nowe obowiązki, oczekuje się, że twórca będzie dążył do zmniejszenia obciążeń wynikających z istniejących przepisów w tym obszarze.
Zaakceptowane poprawki
Wśród przyjętych przez Sejm poprawek znalazły się m.in. przepisy dotyczące: – zwolnienia Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców z opłat sądowych w toku postępowań sądowych w imieniu przedsiębiorców, – pełnego współfinansowania z budżetu państwa kosztów kształcenia uczniów szkół zawodowych przez rzemieślników w ramach kształcenia dualnego, – przeniesienia klubów sportowych z rejestrów prowadzonych przez starostów do Krajowego Rejestru Sądowego.