Proponowane przekształcenie Rzecznika Praw Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Rzecznika Praw Przedsiębiorców nie oznacza rozwiązania istniejącego urzędu ani utworzenia nowego, a raczej rozszerzenie jego obowiązków – zapewniła w czwartek rzeczniczka prasowa urzędu Dagmara Rybicka.

We wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii ujawniło, że Rzecznik Praw Przedsiębiorców ma przejąć obowiązki od Rzecznika Praw Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Ponadto zauważyło, że w ramach tych planów ministerstwo przedstawiło propozycję umieszczenia projektu nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Małych i Średnich Przedsiębiorstw na liście inicjatyw ustawodawczych Rady Ministrów. „Rzecznik Praw Małych i Średnich Przedsiębiorstw funkcjonuje od prawie 7 lat. Musimy wzmocnić jego rolę, aby zwiększyć jego zdolność do skuteczniejszej ochrony praw przedsiębiorców. Naszym celem jest, aby nowy Rzecznik Praw Przedsiębiorców chronił nie tylko sektor MŚP, ale także inne podmioty prowadzące działalność gospodarczą” — stwierdził Krzysztof Paszyk, szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii, cytowany w komunikacie prasowym.
„Chcę mocno podkreślić, że propozycja przekształcenia tej instytucji w Rzecznika Praw Przedsiębiorców nie oznacza rozwiązania istniejącego urzędu ani utworzenia nowego podmiotu, a raczej rozszerzenie zakresu obowiązków obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich” – potwierdziła Dagmara Rybicka, rzeczniczka Biura Rzecznika Praw Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Reklama Zobacz takżeProwadzisz działalność gospodarczą? Możesz otrzymać do 3000 zł premii za Konto Firmowe Online w Santander Bank Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie
W oświadczeniu wydanym w czwartek rzeczniczka wezwała sektor publiczny i biznesowy, aby „postrzegały tę transformację jako krok w kierunku zwiększonej ochrony praw przedsiębiorców, a nie jako likwidację obecnej instytucji ” . Wyjaśniła, że ta nadchodząca zmiana wynika z konieczności „lepszej ochrony interesów przedsiębiorców” i że zakres działań Rzecznika Praw Obywatelskich zostanie rozszerzony o nowe obowiązki, w tym uprawnienie do zawieszania kontroli w przypadku nieprawidłowości, rozszerzone prawa proceduralne dotyczące praw przedsiębiorców i zwiększony wpływ na proces legislacyjny.
„Chciałabym kategorycznie obalić wszelkie narracje sugerujące, że obecny Rzecznik Praw Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest przestarzałą instytucją, którą należy zastąpić nowym organem. Wręcz przeciwnie, proponowane modyfikacje stanowią naturalną kontynuację misji realizowanej od 2018 r. i pokazują, że dalsza ewolucja tego urzędu jest niezbędna, aby sprostać rzeczywistym wyzwaniom ekonomicznym” – stwierdziła Rybicka.
Funkcje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Są oni mianowani przez Prezesa Rady Ministrów na 6-letnią kadencję. Obecnym Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców jest Agnieszka Majewska, która została powołana pod koniec czerwca 2024 r. Jej poprzednikiem był Adam Abramowicz.
Rybicka podkreśliła, że chociaż Rzecznik Praw MŚP jest wybierany przez premiera na wniosek ministra odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze, ustawa zapewnia pełne gwarancje niezależności. „Rzecznik Praw MŚP działa jako niezależny i apolityczny podmiot broniący praw przedsiębiorców. Proponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowelizacja ustawy o Rzeczniku Praw MŚP w żaden sposób nie podważa tej niezależności i bezstronności” – wyjaśniła.
Do podstawowych zadań Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców należy: opiniowanie projektów aktów prawnych mających wpływ na interesy przedsiębiorców i zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce; ułatwianie mediacji między przedsiębiorcami a organami administracji; współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi w celu ochrony praw przedsiębiorców; podejmowanie działań edukacyjno-informacyjnych dotyczących działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w zakresie przedsiębiorczości i prawa handlowego.
Rzecznik MŚP jest upoważniony do działania wyłącznie w sprawach dotyczących przedsiębiorcy i instytucji rządowych, lokalnych lub państwowych. Nie ma uprawnień do interwencji w spory między przedsiębiorcami.
Rzecznik Praw Obywatelskich
Źródło