Minister Kulasek: umowa między Polską a Szwajcarią to nowy początek dla polskiej nauki

Poznań, 15.05.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (C), radca federalny Szwajcarii Guy Parmelin (C-L) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (C-P) podczas podpisywania memorandum o porozumieniu w dziedzinie badań naukowych i innowacji ze Szwajcarią, 15. tego miesiąca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk Poznań, 15.05.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (C), radca federalny Szwajcarii Guy Parmelin (CL) i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska (CP) podczas podpisywania memorandum o porozumieniu w zakresie badań naukowych i innowacji ze Szwajcarią, 15. dnia bieżącego miesiąca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

W czwartek w Poznaniu minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek oraz radca federalny Guy Parmelin, wiceprezydent Konfederacji Szwajcarskiej, sformalizowali Memorandum o Porozumieniu (MoU) dotyczące badań naukowych i innowacji.

„To nowy początek współpracy naukowej między Polską a Szwajcarią. To początek partnerstwa, które obejmuje nie tylko naukowców, ale także studentów, wspólne doświadczenia i zaplecze badawcze” – powiedział minister Marcin Kulasek PAP podczas swojego udziału w kongresie Impact w Poznaniu w czwartek.

Uroczystość podpisania memorandum odbyła się w Collegium Minus Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a uczestniczyli w niej przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP oraz Federalnego Departamentu Ekonomii, Edukacji i Badań Naukowych Szwajcarii.

Jak podkreślono podczas wydarzenia, memorandum ma na celu wzmocnienie strategicznej współpracy między Polską a Szwajcarią w zakresie promowania doskonałości naukowej, bezpieczeństwa badań i wzmacniania wpływu nauki i innowacji na rozwój społeczno-gospodarczy. Dokument podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy opartej na wysokich standardach, a także wzajemnego zaangażowania partnerów w realizację celów Agendy ONZ 2030, w szczególności w zakresie zrównoważonego rozwoju, równych szans i digitalizacji.

„Maria Skłodowska-Curie kiedyś powiedziała, że dążenie do czystej wiedzy jest jedną z najważniejszych potrzeb ludzkości. Podpisanie tego memorandum o porozumieniu między Polską a Szwajcarią dzisiaj ucieleśnia tę potrzebę. Spotykamy się na szanowanym Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, aby wspólnie wzmocnić nasze partnerstwo w zakresie szkolnictwa wyższego, badań naukowych i innowacji. Ten dzień ma ogromne znaczenie, służąc nie tylko jako symboliczny akt, ale także jako autentyczna okazja do nowego rozdziału w relacjach między naszymi narodami, opartego na zaufaniu, wspólnych celach i namacalnych działaniach” – podkreślił minister Marcin Kulasek w czwartek.

Zauważył ponadto, że podpisana umowa jest ukoronowaniem szeroko zakrojonych wspólnych wysiłków. „Szwajcaria jest kluczowym partnerem Polski w dziedzinie nauki i innowacji od wielu lat. Wspólne inicjatywy angażujące nasze uniwersytety, instytucje badawcze i agencje finansujące przynoszą znaczące rezultaty zarówno w badaniach podstawowych, jak i stosowanych. Program zainicjowany w 2024 r., jako część drugiej fazy szwajcarsko-polskiej inicjatywy współpracy, jest przykładem skutecznej synergii instytucjonalnej i pokazuje, że wspólne cele mogą osiągnąć pomyślną realizację” – zauważył minister.

Wyraził również optymizm, że potencjał naukowy i innowacyjny Polski i Szwajcarii, a także gotowość do dzielenia się doświadczeniami, doprowadzą do realizacji nowych projektów i inicjatyw.

„Mam nadzieję, że dzisiejsza inauguracyjna sesja wspólnego komitetu wniesie nową energię do tej współpracy, skutkując konkretnymi działaniami, takimi jak wspólne konkursy, programy wymiany akademickiej, warsztaty i inicjatywy mobilności. Dzisiejsze spotkanie odbywa się również w szerszym kontekście europejskim. Ponieważ Polska sprawuje obecnie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, podkreślamy krytyczną rolę nauki i innowacji jako fundamentu rozwoju i wzrostu społeczności. Wraz z innymi państwami członkowskimi dążymy do ustanowienia stabilnych i ambitnych ram wsparcia dla badań naukowych, przynoszących korzyści naukowcom w całej Europie” – zapewnił minister.

„Z zadowoleniem przyjęliśmy wiadomość o zatwierdzeniu przez Radę Federalną Szwajcarii umowy stowarzyszeniowej z programem Horyzont Europa; otwiera to drogę do nowych możliwości dla naszych badaczy i instytucji, a jednocześnie wzmacnia międzynarodowy wymiar współpracy. Niemniej jednak nie możemy pominąć równie ważnego aspektu: bezpieczeństwa badań. W obliczu globalnych zagrożeń zbiorowe wysiłki na rzecz wzmocnienia odporności nauki są nie tylko koniecznością, ale i obowiązkiem. Polska w pełni popiera podejście, które dąży do równowagi między otwartością a odpowiedzialnością, a także między wolnością akademicką a koniecznością ochrony integralności badań” – dodał minister.

Radny federalny Guy Parmelin, wiceprezydent Konfederacji Szwajcarskiej, podkreślił, że podpisanie memorandum o porozumieniu stanowi znaczący postęp w rozwoju współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego, nauki i badań.

„Niniejsze memorandum oznacza nasze wspólne zaangażowanie w poszerzanie granic wiedzy i wspólne poszukiwanie rozwiązań pośród niezliczonych wyzwań, przed którymi stoi Europa i cały świat. Nasze kraje już łączą silne powiązania, a wiele osób angażuje się w pielęgnowanie tych relacji; przewidujemy, że ta trajektoria rozwoju będzie się utrzymywać” – stwierdził.

Wspomniał, że w ramach programu Horyzont Europa „polscy i szwajcarscy naukowcy współpracują obecnie przy ponad 200 projektach”.

„Dążymy do dalszego pogłębienia naszej współpracy (…), co pozwoli nam być świadkami powstawania nowych projektów i inicjatyw, które odpowiadają na globalne wyzwania” – podsumował.

1
15.05.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (z prawej) i radca federalny Szwajcarii Guy Parmelin (z lewej) podczas podpisywania memorandum

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *