Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. „Sytuacja jest dynamiczna” - Gospodarka i Biznes News

Ceny tego produktu mogą wzrosnąć. „Sytuacja jest dynamiczna”

Stany Zjednoczone zmagają się z rosnącymi cenami jaj.

USA zmagają się ze wzrostem cen jaj ENEX

Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski przyznał, że ceny jaj mogą wzrosnąć z powodu ptasiej grypy. Zwrócił uwagę, że wiele krajów, w tym Stany Zjednoczone, ma trudności z dostawami jaj i zwróciło się o pomoc do różnych krajów, w tym do Polski.

– Ogniska ptasiej grypy pojawiają się nie tylko w Polsce – stwierdził wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski w wywiadzie dla RMF 24, pytany, czy ceny jaj wzrosną przed Wielkanocą, szczególnie biorąc pod uwagę możliwość pojawienia się nowego ogniska choroby w Wielkopolsce.

– Jaja prawdopodobnie będą droższe, bo już teraz są dość drogie – zauważył.

– Niemniej jednak waham się, czy przewidzieć skalę wzrostu cen w tym momencie, ponieważ sytuacja jest płynna i ewoluująca. Trudno jest dziś cokolwiek prognozować – dodał.

Przeczytaj także: Wzrost do 30 procent. Co poszło w górę, co poszło w dół >>>

Dodatkowe przypadki ptasiej grypy w Polsce

W poniedziałek pojawiły się informacje o kolejnym ognisku ptasiej grypy w Polsce. Czwarty przypadek ptasiej grypy został potwierdzony w powiecie kaliskim w gospodarstwie położonym we wsi Chełmce. – Jak poinformował Miłosz Bąkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu, wiadomo już, że wybitych zostanie ponad 20 tys. sztuk drobiu.

Czytaj także: 20 tysięcy drobiu do uboju. Czwarte ognisko ptasiej grypy w Wielkopolsce >>>

W połowie marca odnotowano trzy ogniska ptasiej grypy wśród indyków i kurczaków na fermach we wsi Orla, w wyniku czego uśmiercono ponad 300 tysięcy ptaków.

Eksport za granicę

Polska od lat jest znaczącym eksporterem jaj konsumpcyjnych, a około 40% jej krajowej produkcji trafia na rynki międzynarodowe. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024 r. Polska wyeksportowała 238,6 tys. ton jaj o wartości 471,9 mln EUR, co oznacza wzrost o 7,5% w porównaniu z 2023 r.

Dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowego Instytutu Badawczego wskazują, że roczna produkcja jaj konsumpcyjnych w Polsce waha się w granicach 550–560 tys. ton.

Niedobory jaj w Stanach Zjednoczonych

Ostatnio Stany Zjednoczone również doświadczyły niedoboru jaj w sklepach. Administracja prezydenta Donalda Trumpa miała na celu obniżenie cen i zapewnienie dostępności tego produktu, gdy objął urząd. Sekretarz rolnictwa USA Brooke Rollins ogłosiła pod koniec marca, że kraj będzie importował jaja z Korei Południowej i Turcji.

Turcja jest piątym co do wielkości eksporterem jaj na świecie, po Holandii, Stanach Zjednoczonych, Polsce i Niemczech. W 2023 r. Turcja eksportowała jaja o wartości 411 mln USD na całym świecie.

Przeczytaj także: Wsparcie w czasie kryzysu jajecznego. Oczekuje się, że Korea Południowa i Turcja udzielą pomocy >>>

Importowanie jaj wiąże się z pewnymi wyzwaniami, ponieważ wymaga posiadania różnych certyfikatów, które mają potwierdzić zgodność z przepisami weterynaryjnymi, a które różnią się w zależności od kraju.

Jak podała agencja AFP w marcu, która przeprowadziła wywiady z liderami organizacji producentów drobiu w tych krajach, Stany Zjednoczone zwróciły się do polskich i litewskich hodowców drobiu o pomoc w eksporcie jaj i złagodzeniu niedoborów, z którymi borykali się od kilku miesięcy.

Jak donosił w połowie marca Joergen Nynerg Larsen z organizacji Danske Aeg, cytowany przez portal branżowy Foedevare Watch, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych zwrócił się również o dostawy jaj do duńskich hodowców kurczaków.

Przeczytaj także: Główne problemy w USA. „Zapytali o naszą potencjalną zdolność dostawczą” >>>

Francja zmaga się z problemem niedoboru jaj

Francja również zmaga się z niedoborem jajek w sklepach. Jak donosi dziennik „Le Monde”, sytuacja ta jest spowodowana przede wszystkim paniką wywołaną przez obrazy pustych półek sklepowych w USA, w połączeniu z epidemią ptasiej grypy. W związku z tym dziennik ostrzega, że okres wielkanocny może przypominać „prawdziwe polowanie na jajka”.

We Francji sto jaj kosztuje ponad 19,60 euro, co, jak podkreśla dziennik, jest znacznym wzrostem w porównaniu do 15,30 euro w marcu poprzedniego roku. Hodowcy drobiu przeżywają obecnie okres prosperity, podaje dziennik.

Ptasia grypa to choroba wirusowa, która zagraża przede wszystkim ptakom, zarówno dzikim, jak i hodowlanym.

Przeczytaj także: Najpierw USA, a teraz Francja doświadczają niedoboru jaj. „Napięcia wzrosły” >>>

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *