Likwidację składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych oraz obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 procent minimalnego wynagrodzenia zakładają przepisy uchwalone w środę przez Sejm.
Uchwalone zmiany zakładają likwidację składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) i obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Zmiany dotyczą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Nowelizację poparło 248 posłów, przeciwnych zmianom było 6 posłów, a 171 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie rządowego projektu nowelizacji, o co wnioskowało koło Razem. Sejm nie poparł też wniosków mniejszości zgłoszonych przez PiS.
"Rozsądny kompromis"
Minister finansów Andrzej Domański, prezentując w minionym tygodniu w Sejmie rządowe projekty ustaw obniżające składkę zdrowotną dla przedsiębiorców, powiedział, że to „rozsądny kompromis” między oczekiwaniami przedsiębiorców, możliwościami budżetowymi oraz zachowaniem proporcjonalności oskładkowania różnych form działalności zarobkowej.
Domański wyliczył, że na zmianach skorzysta 94 proc. przedsiębiorców, a niską stałą ryczałtową składkę zdrowotną będzie płacić 75 proc. przedsiębiorców. Zastrzegł, że zachowana będzie progresja dla najlepiej zarabiających. – Bo nie jest prawdą, że na proponowanych zmianach najbardziej zyskują najbogatsi – przekonywał.
Podkreślił, że proponowane zmiany nie wpłyną na poziom środków w dyspozycji NFZ, bo ubytek wpływów z tytułu składki zdrowotnej będzie rekompensowany z budżetu państwa.
Wiceminister finansów Marcin Łoboda poinformował w środę w Sejmie, że ubytek ok. 1,5 mld zł spowodowany zmianami w składce zdrowotnej zostanie uzupełniony dotacją podmiotową dla NFZ. Pieniądze na ten cel są przewidziane w rezerwie celowej.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.