Paszyk: Rzecznik Przedsiębiorców zastąpi Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Rzecznik Przedsiębiorców zastąpi Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, jak poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk w komunikacie prasowym ministerstwa we wtorek. MRiT zabiega o zmiany w ustawodawstwie dotyczącym Rzecznika MŚP.

Paszyk: Rzecznik Przedsiębiorców zastąpi Rzecznika MŚP
/ Ministerstwo Rozwoju i Technologii

We wtorek Ministerstwo Rozwoju poinformowało o wpłynięciu wniosku o wpisanie projektu nowelizacji ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców do porządku obrad prac legislacyjnych Rady Ministrów.

„Instytucja Rzecznika Praw MŚP funkcjonuje od prawie siedmiu lat. Istotne jest wzmocnienie jego roli w celu zwiększenia ochrony praw przedsiębiorców. Dążymy do tego, aby nowy Rzecznik Praw Przedsiębiorców, który go zastąpi, chronił nie tylko sektor MŚP, ale także inne przedsiębiorstwa. Rzecznik musi posiadać rozszerzone uprawnienia w zakresie kształtowania prawa istotnego dla przedsiębiorców i mieć możliwość interwencji w przypadku naruszeń — dotyczy to również inspekcji przeprowadzanych w przedsiębiorstwach. Planowane zmiany mają na celu usunięcie barier, wyjaśnienie interpretacji i przyznanie Rzecznikowi większych uprawnień niż dotychczas” — zauważył minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, jak zaznaczono w komunikacie prasowym.

Reklama Zobacz takżeJeśli prowadzisz działalność gospodarczą, możesz otrzymać do 3000 zł premii za Konto Firmowe Online w Santander Bank Polska. Bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie

Szef Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że oczekiwana zmiana wynika ze „współpracy z przedsiębiorcami i reakcji na opinie ze strony społeczności”.

Ministerstwo wyjaśniło w oświadczeniu, że jedną z kluczowych proponowanych zmian jest poszerzenie listy podmiotów gospodarczych, których ochroną zajmie się Rzecznik Praw Przedsiębiorców. Po zmianie przepisów Rzecznik Praw Obywatelskich będzie również pomagał freelancerom, rolnikom, wspólnikom jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także wspólnikom spółek jawnych, spółek komandytowych lub spółek partnerskich.

Zgodnie z komunikatem MRiT, po zmianach Rzecznik Praw Przedsiębiorców będzie miał uprawnienia m.in. do wstrzymania kontroli w przedsiębiorstwie, jeżeli stwierdzi nieprawidłowości w trakcie jej przeprowadzania. Będzie mógł również zajmować się „szerszym zakresem spraw cywilnych związanych ze sprawami przedsiębiorców i wnioskować o wszczęcie takiego postępowania” w sprawach cywilnych z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji i konsumentów oraz nieuczciwych praktyk wykorzystujących przewagi umowne. Rzecznik Praw Przedsiębiorców zyska również możliwość składania skarg w postępowaniach przed sądami administracyjnymi dotyczących praw przedsiębiorców, uczestniczenia w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym oraz pełniejszego angażowania się w mediacje między przedsiębiorcami a organami administracji.

„Przepisy dotyczące przedsiębiorców będą musiały zostać przekazane do rozpatrzenia Rzecznikowi Praw Przedsiębiorców. Obowiązek ten będzie dotyczył podmiotów uprawnionych do formułowania przepisów dotyczących praw przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, prowadzenia lub kończenia działalności gospodarczej na terenie Polski” – wskazano.

Ponadto zauważono, że Rzecznik Praw Obywatelskich będzie miał możliwość proponowania ministrom inicjatyw dotyczących praw przedsiębiorców.

Ministerstwo Rozwoju wyjaśniło, że zgodnie z proponowaną poprawką Rzecznik Praw Przedsiębiorców będzie współpracował z organami i instytucjami Unii Europejskiej „w celu ochrony praw przedsiębiorców i zapewnienia zasady wolności gospodarczej i równego traktowania”. Ponadto uzyska „uprawnienia do wyznaczania stałych lub tymczasowych przedstawicieli, w szczególności przedstawiciela ds. Unii Europejskiej, którzy będą mu pomagać w wypełnianiu zadań związanych z prawem gospodarczym UE”.

Funkcje Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców reguluje ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jest on mianowany przez Prezesa Rady Ministrów na sześcioletnią kadencję. Obecnym Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców jest Agnieszka Majewska, która została mianowana pod koniec czerwca 2024 r. Jej poprzednikiem był Adam Abramowicz.

Do podstawowych zadań Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców należy: opiniowanie projektów aktów prawnych mających wpływ na interesy przedsiębiorców i zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce; pomoc w organizowaniu mediacji między przedsiębiorcami a administracją; współpraca z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i zawodowymi w celu ochrony praw przedsiębiorców; prowadzenie działalności edukacyjnej i informacyjnej dotyczącej działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności z zakresu przedsiębiorczości i prawa handlowego.

Rzecznik MŚP jest uprawniony wyłącznie do rozstrzygania sporów pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *