Komenda Główna Policji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych połączyły siły, aby wydać oświadczenie ostrzegające przed niedawną formą działalności przestępczej. Gangi biorą na celownik Polaków poszukujących pracy.

Przestępcy handlu ludźmi szukają „pracowników” na platformach z ofertami pracy i w mediach społecznościowych, ostrzegają polskie władze. Oszuści wabią kierowców obietnicami wysokich zarobków za transport osób przez kraje strefy Schengen.
Obiecują wysokie pensje polskim obywatelom. To nielegalny proceder
„Oszuści szukają osób chętnych do pracy jako kierowcy i świadczenia usług transportowych dla pasażerów w krajach na granicy Schengen. Oferty pracy przedstawiają pozornie atrakcyjne warunki: gwarantowane dalekie podróże i wyjątkowo wysokie stawki za pasażera” – ostrzega Komenda Główna Policji w swoim oświadczeniu, zauważając, że w rzeczywistości „zrekrutowane osoby często są zaangażowane w zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się przemytem nielegalnych migrantów do Unii Europejskiej przez tzw. szlak bałkański”.
Przeczytaj także: Ta taktyka jest skuteczna od lat. Nie wnuk, nie policjant. Polacy nadal dają się oszukiwać
„Dominujące oferty dotyczą transportu z Chorwacji i Słowenii, a także z Węgier, Rumunii i Bułgarii do innych krajów UE . Zajmowanie się takimi przestępstwami może skutkować długimi wyrokami więzienia, w tym długim oczekiwaniem na wyrok w areszcie tymczasowym bez możliwości powrotu do Polski” – ostrzegają władze.
Przeczytaj także: Ma 74 lata, grozi jej 8 lat więzienia. Oskarżono ją 6 tysięcy razy
„ Nie bądź naiwny i nie daj się oszukać! Trzymaj się z daleka od podejrzanie kuszących ofert pracy, szczególnie tych pochodzących z anonimowych profili w mediach społecznościowych! Zawsze weryfikuj informacje!” – apeluje policja, przypominając, że „niewiedza o udziale w przestępstwie nie jest ważnym usprawiedliwieniem i nie zwalnia z odpowiedzialności karnej”.
Jak rozpoznać fałszywą ofertę pracy?
Osoby poszukujące pracy powinny być ostrożne w przypadku ofert pracy, które nie ujawniają nazwy pracodawcy. Legalna firma zostanie zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i można ją znaleźć za pomocą narzędzia wyszukiwania online. Warto to potwierdzić, a także sprawdzić, czy przestępcy podszywają się pod legalną firmę. Można to zrobić, dzwoniąc pod podany numer firmy i pytając, czy faktycznie rekrutuje. Sygnałem ostrzegawczym powinno być również to, że osoba oferująca pracę twierdzi, że jest jedynie pośrednikiem lub jest powiązana z agencją zatrudnienia, ale odmawia ujawnienia nazwy pracodawcy lub firmy, dla której rekrutuje.