Naukowcy z Białegostoku koordynują europejski projekt walki z chorobami odkleszczowymi

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

OneTick, międzynarodowe przedsięwzięcie badawcze prowadzone przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB), koncentruje się na zwalczaniu chorób odkleszczowych na obszarach miejskich i podmiejskich i uzyskało dofinansowanie z programu UE MSCA Staff Exchanges 2024.

Inicjatywę będzie realizować trzynastu współpracowników z dziesięciu różnych krajów, a Uniwersytet w Białymstoku będzie jedynym przedstawicielem z Polski.

Jak poinformowali przedstawiciele UMB w PAP, do rozpatrzenia złożono łącznie 329 wniosków, a Komisja Europejska wybrała 83 projekty do finansowania. Wśród nich znalazł się projekt z udziałem Polski: „OneTick: Zintegrowane podejście One Health do zapobiegania, wykrywania i leczenia chorób odkleszczowych w środowiskach miejskich i podmiejskich”.

OneTick będzie badać choroby przenoszone przez kleszcze z perspektywy One Health, integrując elementy ludzkie, zwierzęce i środowiskowe. Naukowcy zamierzają stworzyć model, który ilustruje, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na rozmieszczenie kleszczy w obszarach miejskich i podmiejskich, takich jak parki, ogrody i place zabaw, aby ulepszyć prognozowanie ryzyka i ustanowić skuteczniejsze środki kontroli.

Kolejnym celem inicjatywy jest pomoc w opracowaniu jednolitych europejskich ram diagnozowania, raportowania i zarządzania chorobami odkleszczowymi.

Oprócz UMB w skład konsorcjum wchodzą: tick-radar GmbH (Niemcy), Fundación Rioja Salud (Hiszpania), Södertörns högskola (Szwecja), Rigshospitalet (Dania), Freie Universitaet Berlin (Niemcy), Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca (Rumunia), Region Jönköping (Szwecja), Sørlandet sykehus HF (Norwegia), Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) (Holandia), Biologické centrum AV ČR (Czechy), wraz z partnerami stowarzyszonymi: Pfizer Corporation Austria (Austria) i Szpital Uniwersytecki San Pedro (Hiszpania).

MSCA Staff Exchanges (pełna nazwa: Marie Skłodowska-Curie Actions – Staff Exchanges) to program finansowany przez inicjatywę Unii Europejskiej Horyzont Europa, którego celem jest promowanie międzynarodowej, międzysektorowej i interdyscyplinarnej wymiany personelu zajmującego się badaniami naukowymi i innowacjami, a tym samym wspieranie transferu wiedzy i budowanie trwałych partnerstw między organizacjami akademickimi i pozauczelnianymi.

Katarzyna Czechowicz (PAP)

kroplówka/ barek/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *